Nowa fala oszustw „na węgiel” – Magna Masuria

Autor: Gettyimages

Policjanci przestrzegają mieszkańców przed nową formą oszustwa – „na węgiel”. Oszuści wykorzystują zamieszanie na rynku węgla i próbują naciągnąć klientów na tzw. super okazje. Na stronach internetowych proponują opał w bardzo atrakcyjnej cenie. Wymagane jest jednak wpłacenie zaliczki lub nawet całej kwoty. Kupujący otrzymuje potwierdzenie zamówienia, a nawet zdjęcie faktury. Niestety w ustalonym terminie węgiel nie dociera do kupującego. Pozostaje tylko zgłosić sprawę oszustwa na policję.

Na terenie kraju pojawiła się nowa forma oszustwa – „na węgiel”. Ludzie tracą w ten sposób bardzo duże sumy pieniędzy. Oszuści wykorzystują zamieszanie na rynku węgla oraz fakt, że jest on bardzo drogi, a do tego nieosiągalny. Na stronach internetowych oferują zakup opału w bardzo atrakcyjnej cenie. Kupujący otrzymuje potwierdzenie zakupu, a nawet zdjęcie faktury. Opał ma być dostarczony pod podany adres w wyznaczonym terminie, jednak tak się nie dzieje. Urywa się też kontakt ze sprzedającym. Wówczas pozostaje tylko zgłosić sprawę oszustwa na policję.

Inna forma oszustwa „na węgiel” polega na tym, że oszuści tworzą strony internetowe łudząco przypominające strony internetowe spółek górniczych działających w naszym kraju. Oszuści wykorzystują nawet logotypy tych przedsiębiorstw przez co na pierwszy rzut oka strony te są całkiem podobne do oryginalnych. Wysyłają oni wiadomości sms do osób zainteresowanych kupnem węgla. Przesłany link ma prowadzić bezpośrednio do strony internetowej sprzedawcy. Otrzymanie takiej wiadomości powinno już zaniepokoić klienta, bo spółki górnicze tego nie praktykują. Otwarcie przesłanego linku zwykle wiąże się z zainstalowaniem niebezpiecznego oprogramowania. To zaś może finalnie doprowadzić do przejęcia dostępu do konta bankowego przez oszustów.

Aby nie paść ofiarą oszustów najlepiej unikać wszelkich ogłoszeń oferujących zakup opału w bardzo atrakcyjnej cenie. Należy też odmawiać zakupu, gdy sprzedający prosi o wpłacenie zaliczki. Najbezpieczniej jest zamawiać towar z płatnością przy odbiorze, zwłaszcza, że w grę wchodzą duże sumy pieniędzy. Warto też sprawdzić opinie na temat danego sprzedawcy. Jeśli ich nie będzie lub będą negatywne, koniecznie należy zrezygnować z zakupu i wybrać inna ofertę.

Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać !!!

2 thoughts on “Nowa fala oszustw „na węgiel”

  1. Jest oszustwo „na radnego” to i jest na wungiel. Tez mial byc spolecznik a potem okazuje sie ze radny dziala tylko na swoj POzytek. Buntuje innych gdy jest mu nie PO mysli. Plotkuje o wszystkich nie widzac swoich niemoralnych zachowan. Uklada sie z tymi co mu w interesach sa POmocni. To tez oszustwo!!!

    1. W tej kadencji, to chyba nikt nie przebije PiSowców, którzy swoje deklaracje błyskawicznie wymienili za koalicję z Niedziółką. Koalicję bardzo specyficzną – cały program i wszystkie obietnice wyborcze za stołki. Zero choćby próby politycznego komoromisu nie mówiąc już o ultimatum „my ciebie poprzemy w drodze do koryta, ale realizujesz pan naszą politykę i program TAK dla Kętrzyna”. A jeśli chodzi o węgiel, to chyba znowu PiSowcy przebili wszystkich. Nie było chyba w historii trzeciej erpe większego wałka niż transfer węgla z polskich kopalni w świat i równoległy import błota z zawartością 20 procent węgla słabej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *