Ogólnopolski Czempionat Polskich Koni Zimnokrwistych po raz 19 w Kętrzynie – Magna Masuria

Ogólnopolski Czempionat Polskich Koni Zimnokrwistych po raz 19 w Kętrzynie

0

1 sierpnia w Stado Ogierów w Kętrzynie odbył się XIX Ogólnopolski Czempionat Koni Rasy Koń Polski Zimnokrwisty oraz VII Ogólnopolski Czempionat Koni Rasy Arden Polski. W pokazach zaprezentowały się aż 72 konie z całej Polski.

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID 19, Stado Ogierów w Kętrzynie, działające w ramach Stadniny Koni Nowe Jankowice, po raz kolejny miało okazję gościć hodowców koni zimnokrwistych oraz sympatyków tych pięknych zwierząt. Ideę organizowania ogólnopolskiego czempionatu – jak podkreśla Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr inż. Adam Oler – jest zaprezentowanie koni zimnokrwistych szerszej publiczności i ich promocja.

Również w superlatywach wypowiada się na temat tej imprezy Robert Nowacki, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olecku – jestem zaskoczony ogromem tej imprezy, to niesamowity pokaz, który odbywa się w malowniczym Kętrzynie i warto podkreślić, że prezentowane konie są wspaniałe.

W pokazach uczestniczył również poseł na Sejm z ramienia PSL Zbigniew Ziejewski: Jestem pod wrażeniem tej wspaniałej imprezy, który odbywa się po raz kolejny w Kętrzynie. Stadnina Koni Nowe Jankowice sprowadza tutaj najlepsze konie z całego kraju i trzeba jasno powiedzieć, że jako poseł i członek Sejmowej Komisji Rolnictwa cieszę się z kultywowania tradycji hodowli ciężkich koni zimnokrwistych, a nie tylko ras pełnej krwi arabskiej. Tutaj na Warmii i Mazurach jest te wspaniałe miejsce, tworzona wystawa, gdzie rolnicy mogą zaprezentować swoje konie. Mam nadzieję, że będzie to służyło dalszej przyszłości rozwoju tej hodowli.

Cały czempionat cieszył się ogromną widownią zarówno mieszkańców Kętrzyna jak i turystów oraz hodowców koni i ich rodzin. Wokół wybiegu na trybunach zgromadzonych było dziesiątki osób, które z zadumą podziwiały wspaniałe, czasami krnąbrne, konie zimnokrwiste.

Wystawa odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorza PUDY, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz Dyrektora Generalnego KOWR Małgorzaty Gośniowska-Kola. Organizatorzy wystawy: Zarząd Stadniny Koni Nowe Jankowice Spółka z o.o., Zarządu Klubu Jeździeckiego Stado Kętrzyn, Polski Związek Hodowców Koni, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni, Pomorski Związek Hodowców Koni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *