OPINIA: Pomysł pani Kamińskiej na gminę 3 – Magna Masuria

Dokonując przeglądu realizacji pomysłów pani Kamińskiej na gminę Barciany, zawartych w 19 punktach nie tracimy nadziei, że wreszcie natrafimy na pomysł, który jest
realizowany z korzyścią dla mieszkańców gminy i za co moglibyśmy panią Kamińską pochwalić. Zdawało się nam, że pomysł zapisany na liście pod numerem 11 już dawno został zrealizowany jako, że nie wymagał on żadnego wysiłku intelektualnego ani organizacyjnego.

Pomysł ten brzmiał: „11. Zniesienie podatku od psów”. Pewną trudność sprawiło nam ustalenie co to za podatek ponieważ w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych „podatek od psa” w ogóle nie występuje. Występuje natomiast opłata od posiadania psa. Jest to jednak pewna różnica. Analizując sytuację w innych gminach wydaje się, że pomysł pani Kamińskiej był jak najbardziej słuszny, zasługujący na pełne poparcie. Jak wynika z danych MSWiA, opłata od posiadania psa ustalona została w zaledwie 446 na 2477 gmin w Polsce. Większość samorządów twierdzi, że wpływy z opłaty za psa nie są istotne dla budżetu gminy a egzekwowanie należności jest często niemożliwe. Samorządy wskazują, że przyczyną jest brak unormowania prawnego umożliwiającego gminom prowadzenia rejestru posiadaczy psów. Według orzecznictwa WSA i NSA takiej możliwości po prostu nie ma. Wydawało się więc, że naturalnym by było żeby pani Kamińska jako wójt, której przysługuję prawo wnoszenia pod obrady rady gminy projektów uchwał, przedstawi radzie projekt uchwały znoszącej obowiązek opłaty za posiadanie psa. Naszą nadzieję na pozytywną informację wzmogła notatka prasowa, która ukazała się w pewnym miejsko-gminnym biuletynie, zwanego dla niepoznaki tygodnikiem jakimś tam, który triumfalnie donosił: „Pani Marta Kamińska realizuje swoje obietnice wyborcze”. Czym prędzej sięgnęliśmy do źródła, czyli do uchwały rady gminy A tam ku naszemu zdumieniu w paragrafie 1 ust. 1 czytamy: „Wprowadza się na terenie gminy Barciany opłatę od posiadania psów przez osoby fizyczne”, dalej w ustępie 2 dowiadujemy się, że wysokość opłaty za posiadanie psa wynosi 80 zł. Jest to wzrost o równe 100%. Gwoli dziennikarskiej rzetelności wspomniana uchwała wprowadza pewne zwolnienia od opłaty dla właścicieli, których psy zostaną trwale oznakowane czipem, mikroprocesorem, tatuażem, wpisanego do bazy danych zwierząt oznakowanych elektronicznie. Domyślamy się, że chodzi tu o utworzenie elektronicznego rejestru psów w gminie, stosując prymitywny szantaż finansowy: „Zaczopujesz” psa, nie płacisz. Nie zrobisz tego, płacisz podwójnie. W związku z tym podpowiadamy pani Kamińskiej jak to zrobić w bardziej cywilizowany sposób i nie żądamy z tego tytułu żadnych gratyfikacji. Wiele gmin wykorzystuje do tego celu akcje szczepienia psów przeciw wściekliźnie, które są, jak wiadomo, obowiązkowe. Koszty „czipowania” ponoszą gminy. Ale jako, że jest to tzw. masówka, więc koszty są niemal o połowę mniejsze niż czynione indywidualnie.

Wracamy do triumfalnej informacji ogłaszającej urbi et orbi, że pani Kamińska realizuje swoje obietnice wyborcze. Ile to trzeba mieć bezczelności i pogardy dla swoich czytelników, żeby informować, że wprowadzenie opłaty od posiadania psów i podniesienia stawki opłaty o 100% oznacza jego likwidację. My natomiast nie tracąc nadziei będziemy w dalszym ciągu śledzić jak wygląda realizacja pomysłów pani Kamińskiej na gminę i informować o tym mieszkańców.

21 thoughts on “OPINIA: Pomysł pani Kamińskiej na gminę 3

 1. A może Pan redaktor zainteresuje się „dośwadczonym ekspertem ” emertytem mundurowym Światejm zatrudnionym u Kamińskiej?

 2. Pan redaktorek zanim napisze co mu HJM podpowie to niech najpierw sprawdzi… proszę się cofnąć do wcześniejszych propozycji Pani Kamińskiej dla RG, niestety nie chcieli słuchać o chipowaniu psów na koszt gminy.

 3. Ponawiam swoją prośbę z poprzedniego artykułu, mianowicie czy Pan Redaktor może uzyskać w trybie dostępu do informacji publicznej i przedstawić nam jaki jest stosunek kosztów funkcjonowania komórki zajmującej się dzierżawami do przychodów z dzierżaw w skali roku?

 4. Panie. Co Pan piszesz. U Kamińskiej jest dalej zabawa. W dobie panedmii. A co tam ze szkoły zamkniete. A co tam ze swietlice zamknięte. Pani sie bawi. Na sali pandemii nie ma. Hahah. Jakby te rozgrywki e piłkę miały naprawdę ligę międzynarodowa. A swieta każą ograniczyć w liczbie osob. Weźcie mnie nie osłabiajcie. Nigdy nie jestem przeciwna ale co ta kobieta wyrabia to juz przechodzi pojęcie

 5. Opinie i mity mają się ostatnio wyjątkowo. Zapomniano już o starym fakcie. A przecież, to co słyszysz, nie musi być prawdą. Sprawdź, przemyśl, włącz refleksję. A przede wszystkim myśl.Kamińska, niestety, należy do gatunku bezrefleksyjnych i na nasze nieszczęście uwierzyła, że ma supermoce. A tu trzeba decydować, więc decyduje- bezrefleksyjnie, bez myślenia o konsekwencjach.Jest przecież tu dla ludzi.Tylko dla których?
  I oczywiście mały pomocnik Robert, ten to potrafi-„W tym roku wójt gminy Barciany zrezygnowała też z organizacji kosztownej „wigilii” dla lokalnych VIP-ów. To pozwoliło zaoszczędzić około 8 tysięcy złotych.” Ona zrezygnowała? A to nie ma ograniczeń w organizowaniu imprez? I ten list do redakcji w imieniu mieszkańców. Sztuczne drzewko jednoczy mieszkańców? Popłynąłeś…

  1. No z tym niby drzewkiem to istna żenada. Żeby w środku wioski postawić taki stożek plastykowy? No i kto to wymyslił z tym babami pruskimi. Tego sie po prostu nie robi. Nie robi sie kopii starożytnych tworów.

 6. Czytając kolejne artykuły o realizacji obietnic wyborczych pani Kamińskiej nie sposób oprzeć się refleksji, że czyni wszystko na odwrót jak to obiecała. 1. Zamiast oddłużenia gminy dług jeszcze się powiększył. 2. Zamiast rezygnacji ze zbędnych kosztów zarządzania jednostkami gminnymi (rady nadzorcze itd) mamy niesłychany wzrost kosztów administracyjnych gminy, ogromny wzrost zatrudnienia w urzędzie. Zamiast likwidacji rady nadzorczej w spółce komunalnej sama mianowała członków tej rady. W dodatku wszystkich spoza naszej gminy. 3. Zamiast zniesienia podatku od psów wniosła projekt uchwały (który został przyjęty) o ustaleniu opłaty za posiadanie psa, podnosząc przy okazji opłatę o 100%. Z czym zatem mamy do czynienia? Z oszustwem podczas kampanii wyborczej czy po prostu z indolencją?

 7. Pani Kamińska obiecała także sprawiedliwe przydzielanie etatów w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych. Trudne to do zweryfikowania. Ale jeżeli chodzi o sprawiedliwy dostęp do prawdziwych konfitur to można mieć wątpliwości. Dlaczego zatrudnia ludzi spoza naszej gminy? (Skarbnik, prezes ZGK, dyrektor GOK, członkowie rady nadzorczej ZGK).
  Przy okazji może ktoś wie ile osobników, spoza naszej gminy, dopuszczonych jest do gminnego koryta za ponad dwa miliony czterysta czterdzieści tysięcy złotych, zwanego urzędem gminy?

  1. A sprawdziłeś w BIP ile osób z terenu gminy aplikowało na stanowiska o których piszesz? Z tego co zdążyłam sprawdzić to NIKT.

   1. Droga sąsiadko. Otóż to. Cechą dobrego menadżera jest m.in. umiejętność pozyskiwania dobrych współpracowników. A z czym mamy do czynienia? Prezes spółki – stary emeryt wojskowy, dyrektor GOK –
    Gdyby nie była żoną tego Wróbla kto by o niej słyszał? Skarbnik – może i dobra księgowa ale prochu ani niczego nie wymyśli. Dalej Prokop i wszystko jasne. Tak można jeszcze długo wymieniać. Tak się składa, że mieszkam niedaleko urzędu gminy ale nigdy nie słyszałem o żadnym naborze na jakiekolwiek stanowisko. Nie wątpię, że prawnie wszystko jest w porządku. Proszę przeanalizować ilu zdolnych, wykształconych ludzi pracuje poza naszą gminą? Dlaczego nie chcą wracać? Stworzona została taka atmosfera, poziom urzędu gminy zszedł do takiego poziomu, że mało kto chce w to wejść. Niestety.

 8. Ona jak bierze to tylko na interwencyjne i publiczne bo urząd pracy puszcza i to im zgłasza tych samych ciągle. A chętnych jest więcej, na zmianę powinna przyjmować raz jeden raz drugi. A po drugie czy był jakiś nabór na pracowników w gopsie ze tam są nowi pracownicy. Żadnego konkursu nawet nie było nigdzie ogłoszonego. A siedzą nowi i nic nie robią i na niczym się nie znaja. Tylko co 5 min na fajki biegają i jak załatwić nic nie było można tak nadal i jest.

  1. Ludzie w Barcianach tak rozmawiają. Za co spotkało nas to nieszczęście z tą wójtową? A mieliśmy przecież wójta: młodego, wykształconego (prawnik), energicznego no i przystojnego ale nie, zachciało nam się tego starego brodacza a… teraz to już szkoda gadać. Panie Łukaszu! Wracaj do nas za trzy lata. A może prędzej. To przecież nie może tak trwać jeszcze przez trzy lata.

   1. Jestem przekonany,że Barciany to nie Srokowo .Wójta możemy a nawet powinniśmy wybrać z swojej społeczności Wsniewski mieszka w Kętrzynie, chyba że to jakiś szerszy plan?

 9. W świecie cywilizowanym odmienne zdanie jest zaczątkiem dyskusji, przemyśleń, W świecie wójt Kamińskiej- kto ma odmienne zdanie- ten wróg. Wierne kapłanki złożyłyby ofiarę z każdego, kto śmie myśleć inaczej. Zatem ludzie przytakują dla świętego spokoju (lub co gorsza ewentualnych korzyści). Gdyby mieszkańcy chcieli zauważyć, program wyborczy wójt świadczy o braku kompetencji i tyle. Mnie zniesmacza przede wszystkim wyciąganie „grzeszków” poprzednika- jadł ciastka(?), pił drogą wodę (?), robił imprezy dla VIP-ów. A Ty, kobiecinko, nikogo, niczym nie częstowałaś, z nikim nie imprezowałaś za publiczne pieniądze?

 10. W świecie cywilizowanym podejmuje się różne formy dyskusji,zazwyczaj na określonym poziomie bez zbędnych emocji.

  A nie obraża się czy wręcz używa
  słów uznawanych powszechnie za obelżywe(mając na uwadze iż w naszej kulturze Kobiety darzymy szczególnym szacunkiem).

  1. Ze szczególnym szacunkiem należy traktować wszystkich ludzi, bez względu na płeć czy status społeczny. Z obrażaniem natomiast to jest tak, że ludzie u władzy muszą być bardziej gruboskórni. Na tym portalu nie zauważyłem aby ktoś używał słów obelżywych. Tyle tylko, że ludzie u władzy myślą, że nagle stali się mądrzejsi czy lepsi jakimi są. Wystarczy, że ktoś powie niewygodną prawdę a już czują się obrażeni. To jest tak jak w tym powiedzeniu: Jeżeli troje ludzi mówi, że jesteś pijany to kładź się do łóżka.

 11. Mnie najbardziej bawi to jak ludzie jak coś chca włażą pani wójt w d, a za plecami mówią o niej same źle rzeczy.
  Tak jak pewna pani z wioski, która jest przedstawicielem lokalnej społeczności wiejskiej. Wszędzie gada na Panią wójt do ludzi że ona taka i taka żeby na nią nie głosować WIĘCEJ, a jak są zebrania i inne imprezy to mało jej w d nie wlezie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *