Pierwszy dzień lata – Magna Masuria

Przesilenie letnie, Noc Kupały, Noc Świętojańska, Sobótka. Różne określenia ale jeden dzień. Dziś przypada najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc.

W dawnych czasach kiedy na ziemiach tych dominowało pogaństwo, w dniu tym obchodzono tak zwaną Noc Kupały czyli święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Powszechnie obchodzone było ono na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich np. Finów.

Wraz z rozpowszechnieniem na te tereny chrześcijaństwa Kościół nie mogąc wyplenić ze świadomości byłych pogan tradycji obchodzenia tego święta postanowił je zasymilować i przemianować na Noc Świętojańską. Stąd też w święcie tym znajdziemy takie tradycje jak puszczanie wianków na wodzie, tańce dziewcząt w nocy, wokół rozpalonego ogniska.

W dniu tym przypada również pierwszy dzień lata kalendarzowego oraz najdłuższy dzień roku, który będzie trwać bagatela 16 godz. 47 min. Jest to też przesilenie letnie co oznacza, że każdy następny dzień będzie krótszy

1 thought on “Pierwszy dzień lata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *