PILNE!: Utrata prawa jazdy za prędkość niezgodna z Konstytucją – Magna Masuria

PILNE!: Utrata prawa jazdy za prędkość niezgodna z Konstytucją

1

Trybunał Konstytucyjny we wtorek [13.12.2022] stwierdził, że odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50km/h w terenie zabudowanym jest niezgodne z Konstytucją. Prezes Sądu Najwyższego złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie konstytucyjności przepisu. Prawo zezwala kierowcom na cofnięcie prawa jazdy na trzy miesiące, jeśli przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarach miejskich.

Sprawa rozpatrywana była przez następujący skład: sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski – przewodniczący, sędzia TK Piotr Pszczółkowski – sprawozdawca, sędzia TK Jakub Stelina, sędzia TK Michał Warciński, sędzia TK Andrzej Zielonacki.

Trybunał zbadał między innymi czy postępowanie administracyjne prowadzone przed starostą jest rzetelne i sprawiedliwe dla kierowcy – czy kierowca ma możliwość weryfikacji pomiaru, który został wykonany przez policję podczas kontroli drogowej. Starosta nie może sprawdzić żadnych innych dowodów i rozstrzygnięcie wydaje tylko na podstawie pomiaru wykonanego przez mundurowych.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że może dojść do sytuacji, że prawo jazdy mogą zostać odebrane osobie, która w rzeczywistości nie przekroczyła prędkości w terenie zabudowanym. Godzi to w zasadę demokratycznego państwa prawa, czyli art. 2 Konstytucji RP. Według orzeczenia Trybunału przepis o zabieraniu prawa jazdy jest niezgodny z Konstytucją.

1 thought on “PILNE!: Utrata prawa jazdy za prędkość niezgodna z Konstytucją

  1. To te pisowskie hurrvy będą musiały zasilłki nierobom cofnać jak sie teraz kierowcy skrzyknął po odszkodowania. Albo będą przekabacać psiarnie na mandaty za „pierdnięcie” żeby tylko pieniądze do budżetu szły na nierobów i na odszkodowania za nielegal z prawkiem. ***** *** i współczesną policje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *