WAŻNY TEMAT: Policja apeluje o rozwagę na drogach! – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Policja apeluje o rozwagę na drogach!

1

Przed nami kolejne dni z trudnymi warunkami pogodowymi. Policja apeluje do kierujących pojazdami o szczególną ostrożność i wcześniejsze przygotowanie pojazdu zanim wyruszymy na drogę. Pamiętajmy, że opady śniegu, marznącego deszczu i niska temperatura powodują, że nawierzchnia asfaltowa staje się mokra, śliska i pokryta rozjeżdżonym śniegiem, pod którym może znajdować się lód. Dodatkowo warunki jazdy pogarszają występujące lokalnie mgły i zamglenia.

Zmienne warunki pogodowe to spore obciążenie, zarówno dla kierujących pojazdami, jak i pieszych użytkowników dróg. Opady śniegu czy deszczu i niska temperatura niejednokrotnie prowadzą do powstawania lodu na jezdni i chodniku, który skryty pod pierzyną płatków śniegu stanowi nie lada wyzwanie dla kierujących oraz pieszych. Przy szybszej jeździe i niewłaściwym wykonywaniu manewrów przez kierujących pojazdami auto może zachować się zupełnie inaczej niż byśmy tego oczekiwali. Wystarczy chwila nieuwagi, by pojazd wpadł w poślizg i nieszczęście gotowe.

Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych należą:

 • niedostosowanie prędkości do warunków jazdy,
 • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
 • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
 • nieudzielenie pierwszeństwa pieszym.

Dlatego, wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:

 • zmniejszeniu prędkości
 • zwiększeniu odstępu od poprzedzającego samochodu
 • dostosowaniu swoich umiejętności jazdy do warunków panujących na drodze
 • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego
 • podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania
 • włączeniu świateł mijania.

Piesi powinni pamiętać o elementach odblaskowych noszonych w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego, a użytkownicy jednośladów o właściwym oświetleniu pojazdu i rozważeniu zaopatrzenia się w kamizelki odblaskowe. Zapowiedzi synoptyków w najbliższych dniach przewidują kolejne pogorszenie warunków pogodowych. Spodziewane opady śniegu i niskie temperatury tym bardziej powinny zadziałać na naszą wyobraźnię. Pamiętajmy o związanych z tym dodatkowych utrudnieniach w ruchu drogowym. Jeśli mamy do przebycia długą drogę zadbajmy o odpowiedni wypoczynek i właściwe przygotowanie siebie i pojazdu do jazdy w trudnych warunkach.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, sprawne auto, ostrożność, zasada ograniczonego zaufania, rozwaga i pozytywne nastawienie, to podstawa bezpiecznego i szczęśliwego podróżowania.

1 thought on “WAŻNY TEMAT: Policja apeluje o rozwagę na drogach!

 1. „Dodatkowo warunki jazdy pogarszają występujące lokalnie mgły i zamglenia.”

  Natomiast niezależnie od pogody bezpieczeństwo pogarszają działania samorządowców – często za środki unijne. Tworzenie bubli infrastrukturalnych plus niekompetencja zarządzających ruchem to szczególnie niebezpieczny tandem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *