Problem w kętrzyńskim Domu Dziecka – 49 dzieci uciekło z placówki? – Magna Masuria

Problem w kętrzyńskim Domu Dziecka – 49 dzieci uciekło z placówki?

16

Powołując się na informacje podane przez Polsat News nastolatki zatrzymani na granicy polsko-białoruskiej niebędący pod opieką dorosłych ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców trafiają do domów dziecka. W tym roku do kętrzyńskiego domu dziecka trafiło 49 małoletnich cudzoziemców. – Wszystkie z niego uciekły – podaje dyrektor tej placówki Bożena Biegańska-Wójtowicz.

Przypomnijmy, że w Kętrzynie od wielu lat funkcjonuje Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców, gdzie w ostatnim czasie trafiają imigranci zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na polsko-białoruskiej granicy. Obecnie w ośrodku – według źródła Polsatu – przebywa 450 obcokrajowców. Większość z nich to rodziny z dziećmi, choć trafiają się pojedyncze jednostki z różnych zakątków świata.

– W ośrodku mogą przebywać osoby pełnoletnie lub niepełnoletnie, ale takie, nad którymi pełnoletni sprawują opiekę. Niepełnoletni bez opieki dorosłych decyzją sądu rodzinnego trafiają do domów dziecka – powiedziała dla Polsatu rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz – niektórzy nie mieli ze sobą dokumentów potwierdzających wiek i wówczas ten wiek ustalano na podstawie badań lekarskich uzębienia, czy odcisków palców

Również w tej sprawie wypowiedział się rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował, że w tym roku sąd w Kętrzynie zdecydował o umieszczeniu w miejscowym domu dziecka 49 małoletnich. Wszyscy oni „zadeklarowali Straży Granicznej zamiar złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej” – podał rzecznik sądu.

W mojej opinii dużo kontrowersji tworzy wypowiedz obecnej dyrektor kętrzyńskiego domu dziecka, która stwierdziła, że małoletni cudzoziemcy „samowolnie oddalają się” i odnieść można wrażenie, że nie ta pani nie panuje nad sytuacja, jaka dzieje się obecnie w placówce domu dziecka. Dyrektor domu dziecka w Kętrzynie relacjonuje, że kiedy podopieczny ucieka z domu dziecka placówka informuje o tym policję i Straż Graniczną. Również przyznaję, że personel domu dziecka widzi pewną tendencje i schemat ucieczki małoletnich imigrantów – w mojej opinii – lecz nie widać większej reakcji, aby zapobiec takim ucieczkom.

Czy będzie większa reakcja na ucieczkę małoletnich cudzoziemców z domu dziecka w Kętrzynie – zwłaszcza dyrektora oraz służb? Czy władze miasta Kętrzyn zauważą problem i wyjdą z własną inicjatywą? Zapraszam do wyrażenia własnej opinii w tej sprawie.

16 thoughts on “Problem w kętrzyńskim Domu Dziecka – 49 dzieci uciekło z placówki?

 1. Problem w tym, że Dom Dziecka jest „otwarty” a Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców „zamknięty”.
  Dlatego z DD każdy może swobodnie uciec (a właściwie wyjść), a ze SOdC nikt nie ma możliwości ucieczki.

 2. Trzeba się DOKŁADNIE przyjrzeć pracy dla tej dyrektor czy spełnia wszelkie wymogi i czy faktycznie nadaje sie na te stanowisku.
  W mojej ocenie to powinien być prawdziwy pedagog a nie urzędnik czy dawny pracowniku Mopsu.

 3. Do wpisu powyższego ” Rysiek” pewnie jesteś chory człowieku. A co ma do tego , że dom dziecka jest otwarty? To znaczy jak twoje dziecko jest w przedszkolu to tez może sie oddalić ?

  1. Ty masz sieczkę zamiast mózgu? Tam nie uciekają dzieci, tylko dorosłe byczki udające nielaty. Im zależy tylko i wyłącznie na ucieczce do Niemiec i życiu na zasiłku, czyli pasożytowaniu na rdzennych Niemcach.

 4. Dyrektor nie jest pedagogiem a menadżerem zarzadza ludźmi. No chyba że ta co była koleżanką kuchcika to nie musiala już być nikim innym.

 5. Pani „dawna” dyrektor Mopsu nie posiada profesjonalnego wykształcenia w tym kierunku więc nie dziwię się, że sobie nie radzi, wszystkiego uczyła się, gdy podjęła pracę w Mopsie, bo z pracą społeczną nie miała przedtem nic wspólnego.
  Także nic dziwnego, że nie przewidziała co może się wydarzyć…

 6. Pani BB „przyniesiona w teczce” miała duże przebicie, a zarządzała ludźmi ( miała swoich donosicieli – koleżanki), że można by było dużo powiedzieć, odchodząc dokładnie wiedziała co pracownicy o niej mówią i te łzy „krokodyle” to chyba była parodia… Zresztą wiele jest do powiedzenia o tej Pani …….

 7. Ta pani w zależności od sytuacji zakłada maskę. A jak jest naprawdę ?
  Najlepiej o tym wiedzą poprzedni i obecni pracownicy. Poprzedni współczują tym obecnym.

 8. Pani Katarzyno myślę, że jest Pani tą osobą o której myślę, ale to Pani najlepiej wie jak było, jeśli się nie mylę to Pani jeździła z tą Panią „służbowo” po bikini na wyjazd za granicę… Pani również czerpała z tego wolne dni, robiła co chciała, oj wiele by można było powiedzieć …..

 9. Pani Marzeno daleko Pani nie odpłynęła, Pani też ma za uszami i to dużo, Pani nie wie kto to pisze…. a można by było sie dowiedzieć? A Pani co? taka pewna siebie? możemy porozmawiać wiem za dużo Pani mnie się bała i miała rację, bo Pani przekręty wszystkie wiem…. powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *