REGION: 1 700 000 złotych dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych – Magna Masuria

REGION: 1 700 000 złotych dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych

0

Marszałek województwa Marcin Kuchciński podpisał umowy na dofinansowanie z budżetu województwa zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Na uroczystość do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie przyjechali przedstawiciele z prawie 30 gmin Warmii, Mazur i Powiśla, do których trafi doroczna dotacja przeznaczona dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Ciężka praca strażaków ochotników, ich poświęcenie, wręcz misja, a przede wszystkim pomoc, jaką niosą każdego dnia naszym mieszkankom i mieszkańcom budzą najwyższy podziw i szacunek – mówi marszałek Kuchciński. – Prócz wdzięczności, którą nieustannie czujemy za ofiarną służbę strażaków, jako samorząd województwa co roku staramy się dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby warunki, w jakich działają Ochotnicze Straże Pożarne w naszym regionie były jak najlepsze. Cieszę się, że wzorem roku ubiegłego, kiedy dotacja trafiła do Ostródy, także w tym roku możemy wesprzeć budowę centrum sportowo-szkoleniowego w innej gminie. To takie strażackie „Orliki“.

Dotacje na potrzeby jednostek OSP, zostaną przeznaczone na zakup sprzętu strażackiego, w tym nowoczesnych wozów ratowniczo-gaśniczych, budowę, rozbudowę oraz modernizacje remiz OSP w regionie. Gmina Bartoszyce otrzymała dodatkowo wsparcie w wysokości 500 tys. zł na budowę kompleksu szkoleniowego dla strażaków.

– To jest dla nas naprawdę ogromna pomoc i połowa wartości tej inwestycji – mówi Andrzej Dycha, wójt gminy Bartoszyce. – Chciałbym podziękować samorządowi województwa, że dostrzegł potrzebę, aby wesprzeć tak ważną inicjatywę, jaką podjęliśmy. Tor szkoleniowy dla strażaków ochotników, który praktycznie już zaczynamy budować, będzie udostępniany wszystkim strażakom z powiatu bartoszyckiego, a także kolegom z Państwowej Straży Pożarnej. Prócz tych 500 tys. dostaliśmy dziś również 30 tys. zł na doposażenie jednostek OSP, z czego bardzo się cieszę, bo na zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej nigdy nie jest za wiele środków.

Na Warmii, Mazurach i Powiślu działa 540 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które zrzeszają ponad 18 tys. ochotników. Pieniądze na wsparcie jednostek OSP pochodzą  z budżetu województwa i co roku są przekazywane gminom w formie dotacji celowej na zadania inwestycyjne.

– Te 1,7 mln zł, które w tym roku trafi do naszych jednostek, to znaczące wsparcie, ale potrzeby mamy znacznie większe – mówi Maciej Jasiński, dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie. – Wynika to stąd, że jednostki OSP są na utrzymaniu samorządów gminnych, ponieważ ochrona przeciwpożarowa jest zadaniem własnym samorządu gminnego, który ponosi gro kosztów z tym związanych. Wsparcie ze strony samorządu województwa jest bardzo dużym zastrzykiem finansowym, zwłaszcza w sytuacjach, gdy jest potrzebny montaż finansowy środków z budżetu państwa lub z innych źródeł i brakuje na wkład własny. Dzięki podpisanym dziś umowom, jednostki OSP będą mogły podjąć zadania inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *