REGION: Pamiętaj o odśnieżaniu samochodu! – Magna Masuria

REGION: Pamiętaj o odśnieżaniu samochodu!

0

Obowiązek odśnieżenia samochodu spoczywa na kierowcy. Zalegający na masce i na dachu śnieg stanowi poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Za nieodpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości do 3 tysięcy złotych.

Źle przygotowany do jazdy pojazd może stanowić poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Odpadające z samochodu kawałki lodu czy śniegu, uderzają w jadące za nim pojazdy i zmuszają kierowców do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach takie sytuacje mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Ogromnym zagrożeniem są również częściowo odśnieżone szyby samochodu. Niektórzy kierowcy w pośpiechu odśnieżają tylko tę część przedniej szyby, która znajduje się na wysokości ich oczu, błędnie sądząc, że są w stanie poprawnie obserwować pole jazdy. W takim przypadku pole widzenia jest praktycznie zerowe, a kierowca nie jest w stanie zauważyć pieszego. Nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji. Przy oczyszczaniu samochodu nie zapominajmy także o tablicy rejestracyjnej i lusterkach. Również klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste. Kto nie dopełni tego obowiązku, może zostać ukarany przez policjantów mandatem w wysokości do 3 tys. zł.

Pamiętajmy!
Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego poświęćmy kilka minut więcej, aby w odpowiedni sposób przygotować auto do podróży. Dzięki temu zarówno my, jak i inne osoby będą na drodze bezpieczne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *