REGION: Vitalij Kliczko, mer Kijowa na Campusie Polska Przyszłości 2023 – Magna Masuria

REGION: Vitalij Kliczko, mer Kijowa na Campusie Polska Przyszłości 2023

0

fot. Zespół Prasowy Fundacja Campus Polska

W tym roku mieliśmy okazję wziąć udział w Campusie Polska Przyszłości, który odbywał się w Olsztynie, dokładnie w znanym wszystkim studentom z UWM – Kortowie. W ciągu kilku najbliższych dni przybliżymy państwu kilka spotkań, debat związanych z tym wydarzeniem oraz zdamy relację między innymi ze spotkania z Vitalijem Kliczko, marszałkami Senatu RP, liderami Lewicy, Trzeciej Drogi czy samej Koalicji Obywatelskiej. Dodatkowo opowiemy jakie my mieliśmy wrażenia będąc na tym wydarzeniu i odpowiemy na koniec na pytanie, czy warto, żeby młodzież brała w takich tego rodzaju eventach udział.

Vitalij Kliczko, mer Kijowa na Campusie Polska Przyszłości 2023

Podczas tegorocznego Campusu Polska Przyszłości młodzież, szczególnie ta akademicka miała możliwość spotkania się z wieloma ciekawymi osobami ze świata polityki, kultury i biznesu. W tym roku najważniejszym wydarzeniem tego Campusu było spotkanie z Vitalijem Kliczko, obecnie merem Kijowa, ale też wieloletni mistrz wagi ciężkiej w boksie zawodowym. Spotkanie z Vitalijem Kliczko prowadził Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy.

Vitalij Kliczko spotkanie z tłumnie zgromadzoną młodzieżą rozpoczął słowami wygłoszonymi przez Martina Luthera Kinga w Waszyngtonie w 1963r. – I have a dream, a mówiąc te słowa miał na myśli zakończenie wojny na Ukrainie. Słowa te sprawiły, że zgromadzona młodzież gromkimi brawami poparła mera Kijowa. Vitalij na wstępie krótko opowiedział o sobie, że żyjąc w ZSRR i oglądając walki Mike Tysona miał marzenie być takim samym bokserem jak on. Udało mu się i osiągnął ogromny sukces w sporcie, następnie w polityce. Mówiąc to chciał przekazać zgromadzonej młodzieży jasny przekaz, że każdy może osiągnąć ogromny sukces jeśli tego chce z całych sił. Kliczko żywił też nadzieję, że horror trwający na Ukrainie również niedługo się skończy, i że wszystko wróci do normy.

Trzaskowski zapytał Kliczkę o pierwsze dni wojny na Ukrainie, o obronie Kijowa. Po bokserskim mistrzu widać było, że z trudem przyszło mu wspomnieć i opowiedzieć o tym, co się działo w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. Opowiedział o obronie Kijowa oraz z dumą wypowiedział się o młodych Ukraińcach, którzy podjęli walkę i zostali w Kijowie.

Następnie głos został przekazany młodzieży zgromadzonej w Campus Arena, gdzie rozmawiano o przyszłości naszego wschodniego sąsiada – czy Ukraina zostanie częścią europejskiej rodziny? Vitalij Kliczko oczywiście powiedział, że jego marzeniem jest, aby Ukraina dołączyła Unii Europejskiej, a także do NATO. W pytaniu o to, jaka przyszłość czeka Ukrainę i jakie będą relacje między ukraińsko-rosyjskie. Kliczko odpowiedział dość dosadnie: – Putin chce Ukrainy, ale bez nas, Ukraińców. Następny rok, będzie ostatnim rokiem reżimu Putina zapewniał były mistrz wagi ciężkiej. Słowa te sprawiły, że znowu na sali wybuchły gromkie brawa.

Poza tym podczas spotkania z byłym mistrzem wagi ciężkiej poruszono tematy o przyszłość relacji stosunków polsko-ukraińskich, po jesiennych wyborach parlamentarnych w Polsce, o tym jak zachęcić Ukraińców do powrotu na Ukrainę po zakończeniu działań wojennych oraz jaka klaruje się przyszłość dla Polski i Ukrainy. Cały materiał mogą państwo obejrzeć poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *