REGION: Więcej potencjału dla OZE w woj. warmińsko-mazurskim – Magna Masuria

REGION: Więcej potencjału dla OZE w woj. warmińsko-mazurskim

2

Energa-Operator zmodernizuje stacje elektroenergetyczne – Główne Punkty Zasilania w Kętrzynie oraz Braniewie. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia potencjału przyłączeniowego dla OZE, poprawi także bezpieczeństwo energetyczne oraz pozwoli na zmniejszenie strat związanych z przesyłem energii elektrycznej.

Planowany zakres działań obejmuje m.in. wymianę obecnie pracujących transformatorów o mocy 16 MVA na urządzenia o mocy 25 MVA, a także zastąpienie nowymi, istniejących mostów średniego napięcia (SN) od stanowisk transformatorów mocy do rozdzielnicy SN.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020 i realizowana będzie w ramach projektu pt.: „Przebudowa Głównych Punktów Zasilających na terenie Oddziału w Olsztynie w celu umożliwienia rozwoju energetyki odnawialnej”. 

– Środki pozataryfowe będą jednym z filarów transformacji energetycznej w obszarze dystrybucji energii. Pozwolą one operatorom systemów dystrybucyjnych na szybsze dostosowanie infrastruktury do dynamicznie zmieniającego się otoczenia oraz potrzeb użytkowników sieci – tłumaczy Karolina Błaszak-Lasota Dyrektor Pionu Finansów i Regulacji Energa-Operator – W ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020 Energa-Operator pozyskała ponad 230 milionów złotych. Następna unijna perspektywa przewiduje nawet 7-krotnie większe fundusze przeznaczane na rozwój energetyki. Dlatego też z całą pewnością będziemy intensyfikować nasze działania związane z pozyskiwaniem tego rodzaju pozataryfowych środków – dodaje Karolina Błaszak-Lasota.

Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 13 milionów złotych, z czego dofinansowanie stanowić będzie blisko 7 milionów złotych.

Zakończenie projektu oraz inwestycji zaplanowane jest na grudzień 2023 r.

informacja prasowa: ENERGA-OPERATOR SA

2 thoughts on “REGION: Więcej potencjału dla OZE w woj. warmińsko-mazurskim

  1. Za wyciąganie łapy po tzw. środki unijne, owa łapa powinna być ucinana niczym w średniowieczu za kradzież. Czy Pan redaktor puszczając takie propagandowe gnioty analizuje jakie skutki finansowe i polityczne niesie ze sobą korzystanie w takim zakresie z tzw. środków unijnych. Wie Pan jaka jest rola tych środków na które wszystkie środowiska polityczne bezrefleksyjnie aż klaszczą uszami? Zna Pan definicję kapitalizmu inkluzywnego i jego prawdziwą twarz. Czy wierzy Pan w OZE w Polsce gdy rynek energii i paliw przejmą korporacje, a mówiący w kluczowych sprawach jednym głosem politycy stworzą do kompletu niekorzystne dla małych wytwórców prawo? Więcej realizmu i refleksji proszę.

    1. – no prawda, przykra prawda, ale już po ptakach, korporacje już nas mają na pasku, i przykro i szkoda że nasze patriotyczno rządowe korpo-kundelki tak łatwo oddają się obcym… Energa-w-Orlenie-Orlen-w-SaudiAramco-a-Saudi-w-BlackRock… czyli w czarnej… Dziś płacenie gigantom monopolistom za media to już prawie nic się nie rożni od płacenia podatków państwom. A redaktor co tu winien?… Niech pisze – mamy co komentować, Ja bym sie tylko spytał czy nie zapomniał wziąć za to pieniądze :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *