TEMAT TYGODNIA: Remontu ulicy Ogrodowej nie będzie! – Magna Masuria

TEMAT TYGODNIA: Remontu ulicy Ogrodowej nie będzie!

65

Otwierano szampany, dzielono skórę na niedźwiedziu, w mediach ogłoszono olbrzymi sukces, prace miały ruszyć lada moment. Z czarów i podniosłych słów nie zostało nic, a Ogrodowa jak była dziurawa tak dalej jest. Próbuje się już dementować informację o braku funduszy na przebudowę ulicy Ogrodowej i zamydla się oczy radnym obietnicami, że pozyskane będą jeszcze większe pieniądze. Pozostaje pytanie: kiedy?

Jednak nie gdybajmy i nie dzielmy skóry na niedźwiedziu, bo widzimy dokładnie, co się wydarzyło, a fakty są przygnębiające. W roku 2019 od 29 lipca do 28 sierpnia ogłoszono nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, którego celem jest wsparcie budowy, przebudowy bądź remontów dróg gminnych czy tez powiatowych. Na Warmię i Mazury przeznaczono łączną pulę środków na dofinansowania: 99 960 582,25 złotych.

Władze Kętrzyna w tym okresie złożyła dwa wnioski inwestycyjne, które zakładały budowę ulicy Górnej w Kętrzynie oraz przebudowę ul. Ogrodowej. Oba projekty uzyskały najwyższe możliwe dofinansowanie przewidywane w programie, a więc 80%. Tym oto sposobem na budowę ulicy Górnej miasto Kętrzyn otrzymało aż 7 189 740,37zł, a na przebudowę ulicy Ogrodowej aż 7 080 376,29 złotych. Wszystko pięknie, prawda? Tylko, dlaczego w wyniku zaniedbania doszło do wygaśnięcia obu umów z mocy prawa? Faktem jest, ze burmistrz Niedziółka oraz Skarbnik podpisali umowy, lecz z przyczyn leżących po stronie miasta, nie dotrzymali bardzo jasno określonych terminów przewidzianych w umowie. Nie wszczęto w terminie żadnych postepowań przetargowych i faktem się stało, że dofinansowanie przepadło. Dlaczego nie spełniono tych warunków? Będziemy dopytywać burmistrza przy najbliższej możliwej okazji, wtedy od razu podamy dla państwa odpowiedź.

Należy w tym miejscu podkreślić, że jest to sytuacja niezwykle rzadko spotykana, ponieważ beneficjenci, którym zostaje przewidziane tak duże dofinansowanie bardzo poważnie podchodzą do prawidłowej realizacji umowy, mając na uwadze, że jest to inwestycja długoterminowa poprawiająca, jakość infrastruktury całej gminy. W innym przypadku gminy muszą same „wykładać” całość środków.

Te dwa przypadki z pośród 201 złożonych wniosków przez gminy i powiaty w całej Warmii i Mazurach świadczą, w mojej opinii, o zaniedbaniu i zaniechaniu burmistrza Niedziółki oraz o pewnej niekompetencji skarbnika miasta, którzy są odpowiedzialni bezpośrednio za te utracone dla mieszkańców korzyści.

W rozmowie z informatorem powiązanym z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, a zarazem bliskim współpracownikiem wojewody ustaliliśmy wstępnie, że takie postepowanie kętrzyńskich władz ma swoje dalsze reperkusje. Ustaliliśmy, ze kolejna edycja programu Funduszu Dróg Samorządowych wystartowała w sierpniu 2020 roku. Jednostki samorządowe z całego województwa składały po kilka projektów, aby mieć większe szanse na uzyskanie środków zewnętrznych w tak trudnych, pandemicznych czasach. Czekamy na potwierdzenie tej informacji, lecz od naszego rozmówcy dowiedzieliśmy się, że Kętrzyn w związku z zaniedbaniami z poprzedniej tury nie mógł złożyć ani jednego projektu, tak jak to zrobiły inne gminy.

Co ciekawe o tej sprawie pisał już pod koniec listopada ubiegłego roku radny Rypina, który zauważył, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021-2033 nie przewidziano inwestycji budowy ulicy Górnej. Dało to już jasny sygnał o tym, że coś jest nie tak z dofinansowaniami pochodzącymi z Funduszu Dróg Lokalnych. Również wiele kontrowersji pozostawia zachowanie burmistrza Niedziółki wobec pracowników urzędu, którzy wiedzieli o tej sytuacji. W rozmowach z pracownikami urzędu, którzy w obawie przed utratą pracy chcą pozostać anonimowi, jasno wynika, że zrobiono z tego tajemnicę poliszynela. Karą za wygadanie się miało być dyscyplinarne zwolnienie tylko, za co? Za nieudolne zarządzanie miastem?

Jeżeli burmistrz Niedziółka ma za grosz honoru i autorefleksji to powinien na najbliższej Sesji Rady Miasta podać się do DYMISJI. Jeśli tego nie zrobi, to w mojej ocenie, będzie zwyczajnym ignorantem i utwierdzi mnie w przekonaniu, że nie leży mu dobro mieszkańców Kętrzyna, lecz swoje własne i jego kolesi.  

65 thoughts on “TEMAT TYGODNIA: Remontu ulicy Ogrodowej nie będzie!

 1. Wg mnie, jeżeli istotnie w wyniku zaniechania burmistrza lub innego urzędnika doszło do sytuacji w wyniku którego Gmina Miejska Kętrzyn utraciła bezpowrotnie te środki, to mamy do czynienia z przestępstwem urzędniczym, a może nawet niegospodarnością. Zobaczymy jak do tego podejdą radni i jakie podejmą kroki, aby ta niezwykle bulwersująca sprawa została wyjaśniona, a odpowiedzialni ponieśli konsekwencje. Czy też po raz kolejny, być może okaże się, że ta sprawa, tak jak wiele innych, jest dla nich po prostu za trudna. Powinniśmy szczególnie obserwować poczynania w tej sprawie, tego radnego negocjatora od garaży, ale nie tracić z oczu także reakcji pozostałych radnych.

  1. No ręce opadają…
   Czym nas jeszcze zaskoczy?
   Jeśli to szczera prawda, to prokurator powinien się tym zająć.
   Macie swoją lepszą zmianę!

  1. Jeden lepszy od drugiego, zamienił stryjek siekierkę na kijek . Jeden zlodziej bo przedszkola okradał, drugi gamoń. Czekamy na następnego

  2. Wczoraj wyciągłem z mojej skrzynki pocztowej jakąś darmową gazetkę na papierze przypominającą papier toaletowy z czasów PRL. A tam same roześmiane, dobrze odżywione. kipiące samozadowoleniem, buźki naszych miłościwie nam panujących włodarzy. A najbardziej radosna jedyna lady w tym zacnym towarzystwie. Tylko włodarz z Korsz taki chudzieńki i jakiś taki smutnawy. A jakie teksty. Czego to oni nie dokonali a czego jeszcze dokonają. Jednym zdaniem, w powiecie naszym „czekulada i mniód”. A teksty z wywiadów: „Nie byłoby sukcesów jakie powiat osiągnął gdyby nie drużyna, która była ze mną” albo: ” Dzięki odpowiedzialnemu kierownictwu oraz zaangażowaniu pracowników”. To nie tow. Gierek. To naprawdę powiedział starosta Kochanowski. Kurcze – pomyślałem. Jest tak dobrze tylko mieszkańcy o tym nie wiedzą? Pogmerałem więc w statystykach powiatowych.
   A tam czarno na białym: Jest nas coraz mniej. Od 2000 roku ubyło nas prawie 10 tysięcy. Jest nas już tylko 62 tysięcy a prognozy przewidują, że w 2050 roku będzie nas już tylko nieco ponad 44 tysięcy. Tzw. Przyrost naturalny w 2019 roku to minus 291 a saldo migracji minus 374. Razem 665. Oczywiście minus.
   Bezrobocie wynosiło 17,7 % wobec 0% w województwie i 5,2% w Kraju. Ale jest i wzrost. Wydatki na administrację publiczną na 1 mieszkańca wzrosły od 2011 roku z 85 zł do 139 zł. w 2018r. Za to odpowiednio wydatki na ochronę zdrowia zmalały z 64 zł na 1 osobę do 49 zł.
   Ale jak widać te dane w niczym nie zamącają samozadowolenia naszych włodarzy.

   1. Nie no, dobrze, że rozdają tą propagandową gazetkę – mi się przydała, wsadziłem ja pod wycieraczki do samochodu żeby wilgoć wyciągała.
    Bo do czytania to ona się nie nadaje 🙁

 2. I co Burmistrzu, da się coś ukryć w samorządzie?
  Jeszcze tylko zaprosić do Kętrzyna NIK, RIO, prokuraturę i oderwać ich od koryta. Totalni ignoranci!!!!

 3. To się po prostu w głowie nie mieści co on wyprawia w tym mieście !!!!!! a ten fachowiec od ” dróg ” i ta co zawsze ” szczekała ” cisza ?????

 4. I co z tej propagandy sukcesu , która wczoraj każdy mieszkaniec otrzymał w skrzynkach. Skromna trzyosobowa ekipa przerąbała kilkanaście milionów złotych za przyzwoleniem Wrobelka i Burmistrza Miasta. Zwolnić tałatajstwo, a burmistrza i była skarbniczki pogonić na zbity pysk za brak nadzoru. Kto za tą propagandę sukcesu zapłacił. Pewnie mieszkańcy miasta, no bo kto???

 5. Burmistrzu i jego ekipo nieudaczników okradliście mieszkańców na kilkanaście milionów!!!!!!!!!!

 6. A co na to na działania NIedziółki Ryszrada pan Rypina Rafał obecny przewodniczacy Rady Miasta taką miał wizję o komunikacji i w miescie?

 7. Po potwierdzeniu tego faktu, radni natychmiast powinni obniżyć wynagrodzenie burmistrza do najniższego. Może to by jakoś wstrząsnęło i zmusiło go do jakiejś efektywnej pracy.

 8. Niedziółka niech poprosi o radę – konsultację „szewca -Andrzeja” może coś wspólnie wymyślą w sprawie inwestycji?

 9. Czy może ktoś udzielic informacji jaka jest obecna sytuacja Michalskiego Andrzeja , czy w sprawie sie ruszyłoi, czy sprawa została wyjasniona przez Panstwową Inspekcje Pracy? Prokuraturę Rejonową? A może bezpieczniej Prokuraturę Okregowa w Olsztynie?

   1. Droga powiatowa, a mieszkańcy gminy miejskiej, a inwestycja w 80% miała być dofinansowana, ale samorząd nie dostanie bo niepraworządność jest narzędziem nowego prawa i takiej też sprawiedliwości.

 10. Zobaczymy czy nasi reprezentanci radni dzisiaj na sesji odniosą się do sprawy. Chętnie posluchamy radnych , nie tylko p. Szymkiewicz, p. Nowaka , p. Czech, p. Ćwika. Panowie radni liczymy na wasze głosy, w koncu Was oplacamy

  1. Niektórym jest zwyczajnie wygodnie nie zabierać głosu, ale za to głosować tak jak chce Burmistrz. Nie o to chodzi Państwo Radni. Kętrzyn to nie tylko Wy i Wasze rodziny pracujące w spółkach miasta, spółdzielni i w innych zaprzyjaźnionych miejscach. Kętrzyn to przede wszystkim mieszkańcy, wasi wyborcy, ludzie którzy Wam zaufali. Burmistrz zdecydowanie obrał bardzo złą drogę zatrudniając kandydata na Burmistrza Giżycka na swego zastępcę, który niestety doradcą dobrym nie jest i dba tylko o swoje interesy, manipulując przy tym Burmistrzem i innymi pracownikami UM. I oto mamy efekty….

 11. Przewodniczący Rady Miasta pan Rypina Rafał ma większośc w radzie a wieć niech zgłosi wniosek na sesji o obniżenie wynagrodzenia dla Niedziółki za (przegrane sprawy w Sądzie z pracownikami, za brak zaangażowania dot. remontu dróg itd)
  Środki finansowe zwiekszą budżet miasta Ketrzyn a można przeznaczyc na szkoły podstawowe!!!
  Może wówczas NIedziółka wykaże sie incjatywą na rzecz mieszkanców.

 12. Osobiście chciałbym usłyszeć głos pana radnego Władysława Z.
  No chyba, że jest niemową. Wiadomo, że milczenie jest złotem, ale bez przesady!

 13. Ciekawe dlaczego pan redaktor kryje ludzi Hecmana którzy odpowiadają za realizację inwestycji w mieście….. To ci sami ludzie co za Hecmana nadal odpowiadają za inwestycje w naszym miescie. Może pan powęszy u donosicieli z urzędu dlaczego za Hecmana potrafili robić to za co im placa a teraz to chyba trza na covida o szczepie hecmanowym zwalić ze nie wychodzi…. Niech pan redaktor napisze prawdę kto nawalił czy nie starczyło czasu na rzetelność dziennikarska lub kolesi pan kryje na polecenie szefa…. W każdym urzędzie sa wydziały które maja naczelnikow którzy odpowiadaja za określone zadania m.in. inwestycje. Wystarczy wejść na BIP i poczytać kto za co…. To prawda że finalnie to Burmistrz odpowiada ale ma przecież ludzi od inwestycji którzy biorą gruba kase a oni spie… robotę. A naczelnik wydziału inwestycji…. Gdzie nadzór za który mu płacą…. P. Niedziółka zrób pan porządek w tym urzędzie bo konspiracja działa…..

 14. Za wszystko odpowiada Burmistrz. A Skarbniczka taką kasę zgubiła? A burmistrz mówił na sesji, że podobno najlepszy skarbnik w Regionie. Chyba jakąś słabość miał do niej, w rózowych kolorach na nia patrzył…

 15. Był Hećman to pracowali, przyszedł Niedziółka pierd…lą robotę. Dostosowali się do kadry zarzadzajacej burmistrza, zastępcy, sekretarz i skarbniczki.

 16. NIech NIedziółka wyjasni publicznie dlaczego ulica Ogrodowa nie bedzie remontowana, wniosek o modernizację drogi zgłaszał Torunski?

 17. W tym wszystkim zastanawiające jest to, dlaczego nie było nadzoru ze strony naczelnika wydziału od inwestycji…. Taka duża inwestycja i zabrakło planu realizacji i nadzoru tego kto odpowiada za ten nadzór. P. Burmistrzu od czego jest NACZELNIK OD INWESTYCJI …… Czy to tylko figurant …… W starostwie jakoś naczelnik od inwestycji potrafi pilnować harmonogramów….. Za burmistrza Hećmana naczelnik od inwestycji wiedział co ma robić i za co mu płacą ….. Czytając te komentarze (które w 99% piszą podstawieni ludzie) odnoszę wrażenie, że piszące je osoby są przekonane, że wszyscy będziemy łykać tzw. „interpretacje” artykułów p. redaktora (w postaci tych komentarzy) z dziedziny sensacje 21 wieku w mieście Kętrzyn jak banda ludzi pozbawionych własnego rozumu i nie zorientowanych w sprawach miasta. Otóż nie ! Potrafimy interpretować treść tego co czytamy po swojemu i komunikować te interpretacje w inny sposób – myślę że bardziej właściwy. Czy poskutkuje to się okaże … Jak nie – kolejne wybory wystawią ocenę. Świetnie, że ktoś informuje nas o sprawach ważnych dla nas mieszkańców ale czy aby do końca p. redaktor robi to we właściwy sposób i dla nas….. Moim (i nie tylko) zdaniem celem głównym jest interes wiadomo kogo i negatywny pijar, który ma za zadanie dowalić, zniszczyć zamiast wezwać do korekty działań i poprawy jakości. Jeszcze nie przeczytałem żadnego artykułu o tym co pozytywnego Burmistrz zrobił, a przecież nie wszystko było złe…. Czasami można pochwalić – to nie jest trudne….. i zachęcić do większej aktywności i bardziej zdecydowanych działań …. Fakt Burmistrz musi bardzo dużo zmienić w swoim zachowaniu i działaniu, pytanie : czy właściwą metodę zastosował p. redaktor tej gazetki i podstawieni komentatorzy…. Taktyka ta jest znana, powszechnie stosowana i bardzo prosta – pod pseudo wyżyję się słownie, wywalę cały jad, dopier…. z grubej rury, poczuję się gość, odwrócę uwagę od innych istotnych spraw i zwalę winę na innych aby kryć tych, którzy są faktycznie odpowiedzialni.

  1. Proszę nie obrażać redaktora. Tu piszą mieszkańcy, a nie podstawieni ludzie. To wy jesteście mistrzami od propagandy. Redaktor wykonuje ciężką pracę za darmo. Wy propagandę sukcesu walicie za pieniądze mieszkańców.

  2. Za UM odpowiada burmistrz.
   Nawet jeśli to któryś z naczelników spieprzył, to za brak nadzoru odpowiada burmistrz.

 18. A burmistrz liczył, że to da się ukryć? Ciekawe, ile jeszcze syfu kryje? Co to za mania w samorządzie ukrywać sprawy publiczne???

 19. Z ostatniej chwili…. Dzwonię do urzędu proszę o rozmowę z naczelnikiem od inwestycji a tu słyszę ze ten co był już nim nie jest….. To kto… Oj ktoś tu nawalił i cicho siedział….

  1. Cicho chyba siedział burmistrz. Dlaczego redaktor musiał śledztwo przeprowadzac, żeby mieszkańcy mogli się o takiej sprawie dowiedzieć. Kompromitacja burmistrza

 20. A co wspólnego z utratą środków unijnych ma naczelnik wydziału inwestycji? To raczej sprawa wydziału od środków unijnych? A gdzie nadzór burmistrza

 21. A no ma naczelnik od inwestycji a raczej od rozwoju miasta bo tak dzis ten wydział się prawidłowo nazywa co też dziś usłyszałem w urzędzie. Zaś w regulaminie tego wydziału jest za co odpowiadają ludzie tam pracujący w szczególności naczelnik tego wydziału m. in. za inwestycje z udziałem srodkow z UE i nie tylko. Zatem skoro Burmistrz pozyskał kasę i wpisał w budżet to wydział miał obowiązek zająć się realizacja w szczególności patrząc na warunki dofinansowania. Chyba wszystko jasne jak z przepisem na ciasto – odpowiada kucharz a nie autor przepisu. Trudno autorowi przepisu ciasta przypisać winę że zapomniał kupić mąkę 🙂

 22. P. Redaktorze to teraz dochodzenie trzeba zrobić w sprawie odszkodowań za lata 2012-2017 dla przedszkoli prywatnych. Trzeba poinformować mieszkańców że 30 baniek trzeba będzie zapłacić i że to my mieszkańcy będziemy musieli płacić z naszych kieszeni na co nie zgadzamy się. Niech Hecman ze swoim fachowcem byłym Panem Skarbnikiem szykują kasę….

 23. Wszystko jasne, przerąbali 7 milionów. Teraz mrzonki, że Orlen ogrodową wyremontuje. Mrzonki, że wybudują mieszkania. Teraz wróbel będzie miał pretekst, żeby do ministra do Warszawy pojechać raz na tydzień. I znowu co miesiąc 2 tysiące dodatkowej, nieopadtkowanej kaski na konto Macieja bedzie wplywalo za delegacje i kilometrowki. Ani z ogrodowej nic nie bedzie, ani z tych mieszkań.

 24. Panie redaktorze prosze zadać pytanie dla MACIEJA WRÓBLA ile pobrał z Urzędu Miasta środków finansowych w roku 2020 w zwiazku z wyjazdami słuzbowymi (delegacje) w rozbiicu na poszcxególne miesiące.

 25. Kim jest ten Zdanowicz, za kogo koleś się ma?
  Dlaczego ma dostęp do sesji zdalnie, jakiś mieszkaniec chciał zdalnie brać udział i nie miał możliwości.
  Co on poucza radnych? Do radnych tekst „takie pytania nie powinny tutaj padać, a jak macie pytania, to nie róbcie show na sesji , tylko przyjdźcie najpierw do źródła , zapytajcie i później wyciągnijcie wnioski, czy warto zadać kolejne pytania na sesji”. Kim ten koleś zamieszkały w Lidzbarku jest?
  Fora ze dwora!!!!!!!!!!!!!!!!

 26. do powyższego wpisu.
  Proszę zadac pytanie dla Macieja Wróbla – kto zaprosił lub czyjej incjatywy Zdanowicza do Ketrzyna?

 27. Obejrzałem dzisiejszą sesję, co prawda nie całą, ale to co zobaczyłem, podniosło mi ciśnienie do 200. A przyczyną tego skoku było zachowanie, burmistrza, jego zastępcy i dyrektora KCK wobec radnych. Takiego lekceważenia, buty i arogancji jaką zaprezentowała ta trójka wobec radnych, śmiem twierdzić, że w całej Polsce takiego zachowania by nie znalazł.
  Mój apel, a nawet żądanie, Radni nie dajcie się tak traktować, gmina miejska Kętrzyn to przecież nie folwark Pana Ryszarda Niedziółki i jego „ekonomów”, to wspólnota mieszkańców, którzy wybrali burmistrza i radnych do prowadzenia spraw gminy opłacając niezwykle sowicie, szczególnie burmistrza i jego najprzeróżniejszych „pomagierów”, często przyniesionych w kapeluszu. Burmistrz nie robi żadnej łaski, że Wam odpowiada na pytanie, to jest jego z…….ny obowiązek wyjaśniać radnym stan spraw jakie są przez niego prowadzone, a za pośrednictwem radnych także mieszkańcom. Walnijcie wreszcie pięścią w stół i postawcie go do pionu. Macie ku temu narzędzia.

 28. Jestem tego samego zdania. Uważam, że trzeba im szybko zabrać władzę. Ta sesja pokazała, że Wróbel się rajcuje, że miasto przegra sprawy z przedszkolami. To byłoby im na rękę. 150 000 wplywaloby na konto, a oni by plakali, ze miasto zbankrutowalo. Oni mogą do tego doprowadzić.

 29. A może ktoś się zainteresuje remontem ulicy Chopina obok sklepu Boma. Jestem mieszkańcem ul. Ogrodowej i od lat wnioskujemy o remont dojazdu do posesji i parkingu dla kilkudziesięciu rodzin. W XXI wieku nie mamy nawet ani jednej lampy wokół bloku, strach wyjść wieczorem śmieci wyrzucić. Nogę można połamać bo takie dziury wokół nie mówiąc już jak deszcz popada i jest kałuża na kałuży. A pod sklepem pana radnego nowy polbruczek. I komu to? Klientom sklepu monopolowego? Czy klientom Bomy? Teraz już wiem czemu pan radny zbierał podpisy za Niedziółką.

 30. Co to za radni jak sie boją Ryszarda, nawet obcy z Lidzbarka Warminskiego krzyczy na nich. A powinno byc odwrotnie.
  A OBNIŻYĆ pobory dla Ryszarda za Ogrodowa , Górną za ZACHOWANIE wobec radnych.
  W kraju panuje pandemia „covid” firmy zamkniete, a tu Ryszard co miesiąc pobiera kasę.
  Radni material do przemyślenia.

 31. często padają pytanie kim są ci ludzie z zewnątrz – otóż odpowiadam ” kodowcy ” i wszystko jasne. Ich cel doprowadzić kraj i przy okazji miasto do ruiny !!!!

 32. Jedyne co im dobrze wychodzi to pijar. Póki nie zobaczę efektów, nie uwierzę ani w ogrodową, ani w mieszkania, ani w obwodnicę. Proste tematy im jako tako wychodzą. Zakup skuterów, tabletów, zatrudnienie kolesiów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *