WAŻNY TEMAT: Droga DW592 Giżycko-Kętrzyn poza planami budżetu Sejmiku? – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Droga DW592 Giżycko-Kętrzyn poza planami budżetu Sejmiku?

18

DW 592 - Giżycko-Kętrzyn

Od wielu lat zarówno mieszkańcy Giżycka, Kętrzyna oraz okolicznych miejscowości domagają się od władz remontu drogi wojewódzkiej DW 592 na odcinku Giżycko-Kętrzyn. Nie ma co ukrywać, ale ta droga jest dziurawa jak ser szwajcarski.

Wiele nadziei lokalnych mieszkańców dawała budowa ścieżki rowerowej w Sterławkach Małych, która została zbudowana w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej. Niestety skończyło się na nadziejach, które również były podsycane przez kandydatów do Sejmiku Województwa. Remont drogi obiecywał zwłaszcza jeden z radnych wojewódzkich, który pochodzi z Kętrzyna – niestety skończyło się tylko na obietnicach.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do Jolanty Piotrowskiej, radnej wojewódzkiej z Giżycka, a zarazem Członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z zapytaniem: czy w budżecie ustanowionym przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dniu 29 grudnia 2022 roku została ujęta realizacja wymienionej wcześniej DW 592 na wskazanym odcinku? [Giżycko-Kętrzyn – red.]

W budżecie Województwa Warmińsko-Mazurskiego na 2023 rok  rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 592 nie została ujęta – odpowiada Jolanta Piotrowska.

Z pozyskanych również informacji dowiedzieliśmy się, że Zarząd Dróg Wojewódzkich „planuje” złożenie wniosku i uzyskanie dofinansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2021, a ewentualna realizacja drogi DW 592 Giżycko-Kętrzyn planowana jest na następną kadencję Samorządu Województwa czyli na lata 2024-2025.

18 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Droga DW592 Giżycko-Kętrzyn poza planami budżetu Sejmiku?

 1. Problem polega na tym, że zamiast remontu drogi a więc wymiany nawierzchni, czeka ją przebudowa – czyli powstanie kolejny drogowy bubel. O ile dla odcinka pozamiejskiego będzie to tylko dewastacja estetyczna związana z pstrokacizną żółtych barierek i wycinką drzew, o tyle w mieście podobnie jak w przypadku ulic przebudowanych z inicjatywy Hećmana, Niedziółki, czy kolejnych starostów, ta przebudowa skutecznie zniszczy walory funkcjonalne ulicy Mazowieckiej pod kątem możliwości wykorzystania jej dla implementacji modelowych rozwiązań transportowych. Estetycznie ulica oczywiście również straci i zamiast być aleją wjazdową do miasta ukrywającą za koronami drzew przemysłową część miasta, będzie łysym lotniskiem odsłaniającym szpetotę współczesnego wyglądu tej części Kętrzyna zniechęcając turystów do zatrzymania. Niestety galop w drenażu publicznych środków i ich transferze na konta – w przypadku dróg – branży budownictwa infrastrukturalnego, już dawno przysłonił samorządowcom cele jakim powinna służyć modernizacja infrastruktury – czyli poprawa bezpieczeństwa, funkcjonalności, a w miastach także estetyki. Niestety celów tych przy obecnym porządku prawnym stworzonym przez równie niekompetentnych w obszarze BRD jego twórców, nie da się osiągnąć, więc po każdej przebudowie dobrej infrastruktury – będzie tylko gorzej. Gdyby samorządowcy niezależnie od poziomu władzy i etykietki politycznej świadomie stawiali interes publiczny nad mielenie unijnej kasy, zadbali by o to, żeby droga była tylko wyremontowana – pisałem o tym przy okazji ulicy Ogrodowej. Niestety nie widzę na horyzoncie osób, które tak jak poseł ziemi nowogródzkiej Tadeusz Rejtan próbujący zapobiec haniebnemu wydarzeniu jakim był wtedy rozbiór Polski, potrafiłyby powiedzieć: po moim trupie! – w odniesieniu do psucia transportu w Kętrzynie i okolicach.

 2. Panie Redaktorze. Pisząc o drodze Kętrzyn-Giżycko pyta Pan panią Piotrowską, a powinien pytać radnych sejmiku pana Prokopa a nszczególnie pana Homzę. Trzeba może przypomnieć wypowiedzi w tej sprawie radnego Homzy sprzed roku.

 3. To wszystko tylko obiecanki. Panie Redaktorze proszę zapytać w imieniu mieszkańców radnych Sejmiku Prokop , Homza co dla naszych wyborców załatwili , bo jak widać nawet z drogą Kętrzyn – Giżycko to wielka ściema.

  1. Zapytać trzeba także wicemarszałka województwa pana Marcina Kuchcińskiego, który na spotkaniu z radnymi naszego miasta opowiadał o trzech wariantach przebudowy . Co z tej gadki wyszło? O

   1. Po zadaniu tych samych pytań do marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Marcina Kuchcińskiego, co do członkini zarządu Jolanty Piotrowskiej, otrzymałem odpowiedź, że pan marszałek podziela tę samą opinię co pani Piotrowskiej

    1. A może zamiast umizgów do polityków wojewódzkich, warto wypracować pewne rzeczy – np. ustalić jak ta droga powinna wyglądać, jakie powinna mieć parametry, jaką funkcję pełnić w sieci drogowej regionu, jak ją wpiąć w obwodnicę miasta Kętrzyn (pokazałem), jak uniknąć bubla lansowanego przez ZDW – nam na myśli ich wersję obwodnicy ? Oczywiście że warto. Ale przecież populizm lepiej się sprzedaje. A że później nic się nie klei, że później zwykli mieszkańcy płacą za to wysoką cenę, tego już z plakatów wyborczych nie przeczytamy …

 4. Homza Homza i co Pan na to ? Wojska się zachciało? Jak nawet drogi co to jest projekt zapisać do budżetu nie można?To po co nam taki radny wojewódzki ? Obwodnicę też Homza uzgadniał z mieszkańcami I co z tego wyszło?Nie ma drogi,nie ma obwodnicy i nawet ortopedy na NFZ nie ma.Nic nie ma i niczego nie będzie. Oj Panie Homza a kiedy to wojsko będzie? To po co nam taki radny bezradny?

  1. PO dziala jak to często używają walczą tylko z kim? Homza w Olsztynie Olenkowicz w Kętrzynie opozycja sztuczna.

 5. … jak pan Zbyszek pójdzie w senatory, to i lotnisko nam wybuduje a do niego dożuci tą droge… proszę przypomnijcie mi co fizycznie/namacalnie zyskaliśmy (jako powiat) z tytułu zasiadania panów Prokopa i Homzy w Sejmiku Wojewódzkim konkretnie w tej kadencji…?

 6. Pytanie należy skierować do większości w Sejmiku woj. Warm.-Maz. tj. Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
  W/w partie sprawują władzę i przewodniczących tychże (P.Jacka Protasa i P. Marka Gustawa Brzezina )zapytać co jest przyczyną nie ujęcia w budżecie naszego województwa remontu tej drogi.
  Tak na marginesie to Pani była Burmistrz Gizycka,a obecnie etatowy członek Zarządu Województwa szczególnie powinna być o to pytana.

 7. Przestańcie sie łudzić, żadnej poprawy drogi Kętrzyn- Giżycko nie będzie , to tylko puste słowa radnych. Powinni sie zrzec z diety bo jako radni w mojej ocenie nic zrobili w tej kwestii.

  1. Poprawy nie będzie, ale gruntowna przebudowa niestety tak. Wszystkie partie polityczne oraz wielu tzw. polityków niezależnych, zgodnie z wytycznymi międzynarodowych instytucji finansowych, wbrew interesowi publicznemu dopycha kolanem model społeczno gospodarczy nazwany kapitalizmem inkluzywnym. Jest to mechanizm drenażu kapitału publicznego i prywatnego znajdującego się jeszcze poza zasięgiem globalnego systemu finansowego, a jednocześnie sposób na postkapitalistyczną recesję największych korporacji uczestniczących w głównych grupach kapitałowych. Problem w tym że wyborcy często nie rozumieją tego mechanizmu, zaś politycy powtarzają do znudzenia że to dla naszego dobra. Otóż nie jest to dla naszego dobra.

 8. PO w ostatnich latach tworzą tylko puste slowa. Wojskiem sobie jako tematem zastepczym punkty chcieli zdobyć a podstawowych bieżących spraw nadzoriwać nie potrafią?

  1. Ale z głową. Dokumentacja projektowa przebudowy drogi i budowy obwodnicy przyklepana i obowiązująca, nadaje się tylko do kosza.

   1. Panie „M”, zgadzam się z Panem że działania obecnie sprawujący ch władzę na poszczgólnych szczeblach samorządu nie rokuje pomyślnie jeżeli chodzi o drogę Kętrzyn- Giżycko.
    A jaka jest Pana propozycja, aby to droga była przejezdna co należy uczynić?

 9. I co z tych słów radnego „iegowatego” – nie ma remontu i nie będzie remontu drogi Ketrzyn – Gizycko.
  A gdzie tam na kandydata do parlamentu jak tak prostej sprawy nie załatwił jakim jest odcinek 30km.

 10. … niestety, ale z tego co mówi miasto, to i tą swoją platformą pan Z zarządza bezproduktywnie… słychać tylko, że on na senatora pójdzie albo inne pierdoły… kiedyś ludzie z po to i regularnie kwiatki składali, i pod sądem bywali, kobiety w trudnych chwilach wspierali – nawet skutecznie przez chwilę popędzili pis od władzy… i co z tego za jego rządów pozostało ? – nic – po nie goni już nikogo od władzy, lokalnej polityki z innymi partiami nie uprawia (a warto nieraz spotkać się z ludźmi o innych poglądach)… szkoda tej partii i jej wiernych, a takie rządy słabo wróżą im na przyszłość…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *