WAŻNY TEMAT: Wysokie podwyżki wynagrodzeń starosty i radnych w Powiecie Kętrzyńskim – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Wysokie podwyżki wynagrodzeń starosty i radnych w Powiecie Kętrzyńskim

20

Po licznych wiadomościach i telefonach od naszych czytelników postanowiliśmy również podać do szerszej wiadomości informacje o wysokich podwyżkach wynagrodzeń starosty oraz powiatowych radnych podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Kętrzyńskiego. Podwyżki te związane są z ustawą z 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1834 ), która zasadniczo zmieniła wysokość wynagrodzenia starostów, wójtów oraz pozostałych przedstawicieli samorządu terytorialnego w tym radnych.

Podczas XLI sesji VI kadencji Rady Powiatu w Kętrzynie podjęto uchwały w sprawie zasad wysokości i wypłacania diet radnym Powiatu Kętrzyńskiego oraz w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia Staroście Kętrzyńskiemu.

Jak czytamy w uchwale dotyczącej radnych wysokość miesięcznej diety, w zależności od pełnionej funkcji, stanowi procentowy udział w 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownice stanowiska państwowe. Kwota bazowa według ustawy budżetowej wynosi: 1 789,42 zł, natomiast po pomnożeniu przez 2,4 daje nam sumę 4294,61 zł. Z tej kwoty w formule procentowej następujący radni zajmujący odpowiednie stanowiska w Radzie Powiatu Kętrzyńskiego otrzymają podwyżki diet:

– Przewodniczący Rady powiatu w Kętrzynie – 69% czyli od teraz zarabia 2963,28 zł,
– Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kętrzynie – 53% czyli od teraz 2276,14 zł,
– radni pełniący nieodpłatnie funkcję członków Zarządu Powiatu w Kętrzynie – 69% czyli zarobek w wysokości 2963,28 zł,
– przewodniczący komisji rewizyjnej oraz komisji skarg, wniosków i petycji Rady Powiatu w Kętrzynie – 59% czyli zarabiają w wysokości 2533,82 zł,
– przewodniczący pozostałych komisji stałych Rady Powiatu w Kętrzynie – 56% czyli dieta w wysokości 2404,98 zł,
– radni – członkowie komisji rewizyjnej oraz komisji skarg, wniosków i petycji Rady Powiatu w Kętrzynie – 48% czyli zarobek w wysokości 2061,41 zł,
– pozostali radni Rady Powiatu w Kętrzynie – 43% czyli zarobek w wysokości 1846,68 zł.

Przepisy niniejszej uchwały mają zastosowanie do ustalenia wysokości diet od dnia 1 sierpnia 2021 roku, czyli każdy radny otrzyma na konto wyrównanie tej kwoty.

Sprawa jaśniejsza jest w sprawie Starosty Kętrzyńskiego, dla którego ustala się wynagrodzenie w wymiarze miesięcznym w wysokości ponad 18 TYSIĘCY złotych brutto. Ponadto zapis w uchwale dotyczący wynagrodzenia starosty przewiduje nagrody jubileuszowe oraz dodatkowe wynagrodzenia roczne, zgodnie z właściwymi przepisami prawa. Starosta Kętrzyński również otrzyma wyrównanie od 1 sierpnia br.

Co państwo sądzą o tej podwyżce?

20 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Wysokie podwyżki wynagrodzeń starosty i radnych w Powiecie Kętrzyńskim

 1. MASAKRA co to za kwoty, za siedzenie na stołkach. ŻART. Szkoda że tym się starosta nie pochwalił w Internecie ….

  1. Zawsze się zastanawiałem dlaczego tak dużo NAUCZYCIELI ,,STARTUJE,, W WYBORACH ?!
   CZYŻBY W PRACY Z UCZNIAMI NIE BYŁO NIC DO POPRAWIENIA?
   DLA ,,KASY,, DODATKOWO !!!

  1. Dyrektor URZĘDU PRACY W KĘTRZYNIE W ROKU 2020 -DOSTAŁ OD KOLEGÓW RADNYCH -PRZED EMERYTURĄ /ROCZNIK /1960/ WYSOKĄ PŁACĘ/13000 tys.brutto .I CO !?
   BEZROBOCIE JEDNE Z NAJWYŻSZYCH !!!
   CWANISKÓW KUUUUPA!

 2. Starosta, tak jak urzędnicy jemu podlegli, powinni otrzymywać pensję. Ale radni powinni pracować pro publico bono – wtedy okazało by się, kto jest łasy na kasę a kto chce zrobić coś dobrego dla nas, mieszkańców…

  1. RADNI POWINNI PRACOWAĆ ZA DARMO!!!
   W MOMENCIE GDY KOŃCZĄ KADENCJĘ -DOSTAJĄ -PREMIĘ za EFEKTY SWOJEJ PRACY!

 3. Porażka …. komuna urzednicza 2.0. Jeżeli w Kętrzynie na wolnym rynku zarabia sie 2-3 tys złoty. To taki nierób starosta powinien dostać …maks 3 krotność tych stawek.

  1. Starosta jest zajętym człowiekiem nie przesadzaj. Ma co robic a rozliczać go można z efektów. Nierobów to ma bardzo blisko siebie. Chyba że ploteczki które mu dostrczaja to jest glowna robota tych nierobów.

   1. No to niech się ten starosta zajmie swoimi statutowymi obowiązkami, bo w obszarze dróg podległych staroście widzę kompletne bezkrólewie …

 4. …. a PO tak głośno protestowało w temacie podwyżki podatków w mieście… to ja się pytam – jak głosował radny tej partii w temacie podniesienia diet i uposażenia starosty ? – nie głosował – na nagraniu z sesji jest nie obecny… to też metoda, żeby uniknąć społecznej odpowiedzialności…. ale mamy radnych – brak słów a u nich konsekwencji. Wszędzie cwaniactwo i niezrozumiałe gierki.

  1. Kucharz już ułożony w nowym wydaniu urobil sobie zarzad i teraz znowu nic nie musi. Człowiek kompromisu pod warunkiem że opłacalnego. Jak długo te społeczeństwo będzie tolerować te łgarstwo?

 5. Mnie nie zdziwiło takie wynagrodzenie i komentarze. Nikomu nic nie zabrali, podejrzewam, że każdy by wziął i to maksa gdyby mógł i był na ich miejscu. Teraz tylko hejt. Taki system, takie zasady. A starosta to chyba pierwszy z najpracowitszych starostów tego powiatu co by nie przyznać, tylko ułomki mogą tego nie zauważyć. A PO czy PIS jeszcze funkcjonuje? I po co? Dali by sobie spokój z tymi partiami , tylko zamęt to sieje.

 6. Kucharz powiatowy umie sie ustawić. Zatrudnił panienki w starostwie a Michał akceptuje jego działania.
  Mam wrażenie , że razem działają pomimo różnych poglądów politycznych.

  1. Jakich poglądów? Noszenie znaczka w klapie to nie jest pogląd. POkazywanie się ze znanymi politykami to nie poglądy tylko zdjecia. Kucharz pogląd ma jeden funkcjonowanie prywatnej firmy na rynku lokalnym i dostęp do informacji gdzie interes można zrobić, tylko PO to mu ta POlityka.

 7. Wynagrodzenie 18 tysięcy złotych dla starosty który nie panuje nad swoimi obowiązkami w odniesieniu do dróg mu podległych? Moim zdaniem w świetle takiej indolencji starosta nie dosyć że nie powinien otrzymać podwyżki, to powinien ponieść konsekwencje swoich zaniechań.

 8. Teraz kucharz to juz nic nie musi , nawet może wyjść na przerwie i nie wrócić. Vice nic nie musi , może być ale też nie musi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *