WĘGORZEWO: 2 lata temu przystąpiliśmy do Cittaslow International – Magna Masuria

WĘGORZEWO: 2 lata temu przystąpiliśmy do Cittaslow International

1

25 marca br., mijają dwa lata od spotkania online Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow, na którym Gmina Węgorzewo została oficjalnie powitana jako nowy członek. Dołączyliśmy wówczas do Cittaslow International jako 35 miasto w Polsce i 26 na Warmii i Mazurach.

– Przynależność do Cittaslow to dla nas ogromny zaszczyt! Gmina Węgorzewo doskonale wpisuje się w idee Cittaslow, czyli miejsc przyjaznych mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia, stanowiące alternatywę wobec postępującej globalizacji – podkreślał podczas konferencji burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski, przedstawiając prezentację gminy. – Naszym największym zasobem są walory przyrodnicze i na nich chcemy opierać swój rozwój. Chcemy podążać w kierunku zrównoważonego rozwoju opartego na poszanowaniu lokalnej specyfiki, tradycji i historii.

Tydzień Cittaslow i Niedziela Cittaslow

W tym roku już po raz 3 w Węgorzewie w odbędzie się Tydzień Cittaslow i Niedziela Cittaslow – to wydarzenia edukacyjne, kulturalne i sportowe, promujące idee Cittaslow: dbałość o lokalną kulturę i historię, promowanie lokalnej wytwórczości, sztuki, rekreacji, sportu i zdrowego trybu życia. Miasta zrzeszone w sieci dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców. W coraz szybszym świecie członkowie Cittaslow chcą ukazywać to, co lokalne i specyficzne dla ich okolic.

Szykujemy się na festiwal miast Cittaslow

Festiwal Miast Cittaslow to coroczne święto zrzeszonych polskich miast. Gospodarzem czternastej edycji Festiwalu, który odbędzie się w dniach 16-18 czerwca, będzie miasto Orneta. Członkowie sieci kultywują i promują wartości i idee mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców niewielkich miast i ich gości. W prowadzonych działaniach szczególnie uwzględniają lokalność, dbałość o przestrzeń miejską, dziedzictwo historyczne i kulinarne, relacje społeczne, kulturę i aktywną rekreację. Organizowany co roku w innym mieście Festiwal daje możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności osiągnięć, tradycji i planów na przyszłość każdego z członków krajowej sieci Cittaslow i zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy.

O Cittaslow:

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.

FitCity WĘGORZEWO i Cittaslow

Przypomnijmy, że koncepcja promocji Gminy Węgorzewo FitCity WĘGORZEWO współgra z ideami Cittaslow takimi jak: ochrona środowiska naturalnego, promocja tradycyjnych lokalnych produktów oraz dążenie do poprawy jakości życia. Slow City to małe miasta i miasteczka położone z dala od wielkiego przemysłu i metropolii. Miasta zrzeszone w sieci Cittaslow dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców.

Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią miast dobrej jakości życia.

1 thought on “WĘGORZEWO: 2 lata temu przystąpiliśmy do Cittaslow International

  1. Należałoby zapytać mieszkańców Węgorzewa czy ta przynalezność spowodowała lepszy poziom zycia,co to zmieniło w funkcjonowaniu miasta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *