WIADOMOŚCI: Milionowe wsparcie na regionalne zabytki – Magna Masuria

Krużganki w Świętej Lipce

O 7 MARCA 2022 ROKU TRWA NABÓR ZGŁOSZEŃ DO KONKURSU „NASZ ZABYTEK”. ZWYCIĘSKI PROJEKT MOŻE LICZYĆ NA FINANSOWE WSPARCIE W WYSOKOŚCI 1 MLN ZŁ.

„Nasz zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie.

Jego ideą jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie, wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków.

Fundacja planuje kontynuować współpracę z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń. Może się to również przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miejscowości, w której będzie miała miejsce rewaloryzacja zabytku.

Uczestnicy mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność.

Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 mln zł). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

Inicjatywa „Nasz zabytek” jest podzielona na dwie części:
•    wybór jednego zabytku w województwie
•    wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start konkursu w połowie maja 2022 r. – po ogłoszeniu wyników I konkursu).  

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu.

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *