WIADOMOŚCI: Stacjonowanie wodnych zespołów ratunkowych w regionie – Magna Masuria

Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców regionu i turystów przebywających w okresie letnim nad wodą

Od początku czerwca nad bezpieczeństwem żeglarzy korzystających z uroków Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich całodobowo czuwa pięć wodnych zespołów ratownictwa medycznego zakontraktowanych przez Warmińsko-Mazurski OW NFZ.

Wprawdzie do astronomicznego lata pozostało jeszcze trochę czasu, ale słońce i ciepłe dni zachęcają do wypoczynku i wcześniejszego rozpoczęcia urlopu. Dobra pogoda sprzyja szczególnie żeglarzom i miłośnikom sportów wodnych, którzy już pojawili się na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

W trosce o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, jak co roku, uruchomił 5 wodnych zespołów ratownictwa medycznego wyposażonych w  specjalistyczny sprzęt do monitorowania pacjentów i ratowania życia. W skład zespołów wchodzą minimum 2 osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych (ratownik i pielęgniarka systemu ) oraz stermotorzysta. 

Zespoły wodne udzielają świadczeń na akwenach wodnych i w razie konieczności, transportują pacjenta do wskazanego miejsca przy brzegu gdzie osoba poszkodowana przekazywana jest zespołom lądowym, a następnie przewożona do Izby Przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Wodne karetki stacjonują na jeziorach w Giżycku nad j. Niegocin, Kamieniu nad j. Bełdany, Rynie nad j. Ryńskim, Pieczarki nad j. Dargin i Iławie. Pomoc będą nieść do 30 września. W sprawie zgłoszenia zdarzenia na wodą dzwonimy na nr alarmowe  112, 984 oraz 601 100 100. Pamiętajmy, żeby nie wzywać karetki do zachorowań i zdarzeń, które nie powodują nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *