Wypadek w Barcianach – Magna Masuria

Wjechał w żywopłot, po czym zasnął za kierownicą. Bezmyślny kierowca odpowie przed sądem

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu i godnej podziwu postawie, policjanci z kętrzyńskiej jednostki policji wykluczyli z ruchu drogowego pijanego 49-latka. Mieszkaniec gminy Barciany miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Teraz stanie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (21 sierpnia br.) po godz. 20:00 oficer dyżurny kętrzyńskiej jednostki policji otrzymał informację, z treści której wynikało, że między miejscowościami Krelikiejmy – Barciany porusza się pojazd marki Fiat Seicento, którego kierowca najprawdopodobniej jest pijany. Miała na to wskazywać jazda całą szerokością drogi. Na miejsce od razu skierowany został patrol. Z informacji świadka wynikało, że kierujący fiatem, po dotarciu do miejscowości Barciany, zjechał z drogi na parking w pobliżu sklepu monopolowego, gdzie wjechał w żywopłot. Policjanci którzy dotarli na miejsce, zastali 49-latka śpiącego za kierownicą. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że kierowca auta miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Wkrótce mężczyzna stanie przed sądem.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Za popełnienie tego przestępstwa niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Kolejny raz skuteczna interwencja policjantów była możliwa dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu. Taka postawa jest godna pochwały. Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców, informują o tym funkcjonariuszy. Reagując możemy uratować komuś życie.

Każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Funkcjonariusze apelują o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz o ograniczone zaufanie względem innych uczestników ruchu drogowego.

Nawet anonimowa informacja pod numer telefonu 112 lub przekazana policjantom może przyczynić się do wyeliminowania z dróg niebezpiecznych kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *