XIX Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty – Magna Masuria

XIX Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty

0

W najbliższą niedzielę, 1 sierpnia, w Stadninie Ogierów w Kętrzynie odbędzie się XIX Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty a wraz z nim współtowarzyszyć będzie wystawa specjalistyczna VII Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Arden Polski.

Początek Czempionatu zaplanowany jest na godzinę 8:00 od oceny polskich koni zimnokrwistych. O godzinie 13 zaplanowana jest godzinna przerwa , a od 14:00 ocena polskich Arden Polski.

Wzorzec rasowy polskiego konia zimnokrwistego jest identyczny z wzorcem właściwym wszystkim koniom ciężko pociągowym (stępakom) oraz pospieszno-roboczym. Cechami charakterystycznymi jest duża masa ciała, pewna limfatyczność konstytucji, dobra plenność, dobre wykorzystanie paszy, wczesność dojrzewania oraz szybkie tempo wzrostu i rozwoju. Szeroka i głęboka kłoda predysponuje do wad postawy takich jak szpotawość, co w przypadku tych koni jest cechą rasową i w niewielkim stopniu jest akceptowane. Polskie konie zimnokrwiste przeważnie mają umaszczenie podstawowe, czyli gniade, kasztanowate i kare, rzadziej dereszowate.

Polskie konie ardeńskie należą do grupy koni ras zimnokrwistych, czyli zwierząt dużych, kalibrowych, mocno umięśnionych. Są masywne, ale harmonijnie zbudowane z proporcjonalną głową, szyją odpowiednio długą, lekko zaokrągloną, grzbietem prostym, szeroką i głęboką klatką piersiową oraz rozłupanym zadem z tzw. portkami. Koń ardeński powinien mieć suche kończyny, stawy duże, szerokie, wyraźnie zaznaczone i duże kopyta. Dzięki skośnie ustawionej łopatce te ciężkie konie mają stosunkowo lekki i obszerny ruch. Ważną cechą polskiego ardena jest jego spokojny charakter i zrównoważony temperament, pozwalający na użytkowanie zaprzęgowe oraz wierzchowe w rekreacji, w rolnictwie, w agroturystyce oraz leśnictwie.

Szczegółowy plan wydarzenia:
8:00 – rozpoczęcie czempionatu
8:15 – ocena polskich koni zimnokrwistych, prezentowane w kolejności:
– klacze roczne
– klacze dwuletnie
– ogiery roczne
– ogiery dwuletnie
13:00 – przerwa – podczas przerwy wystawa Macieja Więcierzewskiego „Fani sobie nawzajem”
14:00 – ocena koni Arden Polski, prezentowane w kolejności:
– klacze roczne
– klacze dwuletnie
– ogiery roczne
– ogiery dwuletnie

Podczas Czempionatu spośród czempionów i czempionek klaczy i ogierów rasy polski koń zimnokrwisty oraz Arden Polski zostanie wybrany Najlepszy Koń Czempionatu – Best In Show

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *