Z OSTANIEJ CHWILI: Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia bomb lotniczych z czasów II wojny światowej – Magna Masuria

Z OSTANIEJ CHWILI: Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia bomb lotniczych z czasów II wojny światowej

2

Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia bomb lotniczych z okresu II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało odkryte podczas poszukiwań zabytków na terenie gminy Kętrzyn. Mundurowi po otrzymaniu zgłoszenia zabezpieczali miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu saperów. Funkcjonariusze przypominają, że takich przedmiotów nie należy dotykać, a tym bardziej przenosić.

Bomba lotnicza zabezpieczona przez kętrzyńską policję

W poniedziałek, 8 marca br. o godz. 9:30 dyżurny kętrzyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o znalezieniu przez mężczyznę niewybuchów na terenie gminy Kętrzyn. Funkcjonariusz ustalił, że niewybuchy znaleziono podczas poszukiwań zabytków w miejscowości Wilamowo. Na miejsce zostali skierowani dzielnicowi, którzy potwierdzili niebezpieczne znalezisko. Stróże prawa natychmiast zabezpieczyli teren w obrębie niewybuchów, aż do momentu przyjazdu funkcjonariusza z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusz ustalił, że odnalezione przedmiot to dwie bomby lotnicze pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Niewybuchy zostały przejęte przez saperów z Jednostki Wojskowej z Giżycka.  

Policjanci apelują aby w sytuacji znalezienia podejrzanego przedmiotu, w żadnym wypadku go nie dotykać i nie przemieszczać. Należy pilnie powiadomić policję. Niepohamowana ciekawość może okazać się śmiertelnie niebezpieczna.

Zabezpieczanie ich „na własną rękę” jest postępowaniem niebezpiecznym. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż w skorodowanym opakowaniu może znajdować się odporny na warunki atmosferyczne, niezależny od daty produkcji, niebezpieczny i ciągle zdatny do użytku ładunek wybuchowy. Przemieszczanie znaleziska bywa bardzo ryzykowne, ponieważ niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do zainicjowania eksplozji.

 W przypadku ujawnienia niewybuchu lub niewypału czy innego, wzbudzającego nasze podejrzenia przedmiotu, należy niezwłocznie powiadomić policję. Jeżeli mamy możliwość, można w widoczny sposób oznaczyć miejsce znaleziska i odseparować je od osób postronnych do czasu przyjazdu patrolu Policji.

2 thoughts on “Z OSTANIEJ CHWILI: Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia bomb lotniczych z czasów II wojny światowej

  1. Stosowne pozwolenie na poszukiwania zglaszajacy pewnie posiadali? Jesli nie to ZONK a policja poza apelem ostrzeżegajacym o niebezpieczeństwie powinna tez przypomnieć ze poszukiwanie przy użyciu wykrywaczy bez pozwolenia jest od 3 lat przestępstwem.

    1. Osoby zgłaszające posiadały wszystkie wymagane pozwolenia do prowadzenia poszukiwań zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *