ZDROWIE: Czym jest epilepsja? – Magna Masuria

Epilepsja to częste zaburzenie układu nerwowego. Powoduje napady drgawkowe. Do diagnozy używa się badań obrazowych i elektroencefalografii. W populacji ogólnej dotyczy około 1% osób.

Jakie są objawy epilepsji?

Epilepsja jest często uważana za chorobę nieuleczalną, ale to zależy od rodzaju napadów. Większość pacjentów może być dobrze lub bardzo dobrze leczona. Zaleczenie oznacza, że pacjent nie ma napadów, ale musi brać leki. Wyleczenie to brak napadów przez 5 lat i nie przyjmowanie leków przez ten sam okres. Istnieją także zespoły padaczkowe, które pojawiają się w dzieciństwie i mogą ustąpić w określonym momencie. Prowadzenie padaczki wymaga regularnego przyjmowania leków i wizyt u lekarza.

Co może wywołać atak epilepsji?

Wśród dorosłych najczęstszymi przyczynami padaczki są urazy głowy, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, stwardnienie hipokampa i malformacje naczyniowe. U osób starszych padaczka może być spowodowana przez udar mózgu, guz mózgu, uraz mózgu i choroby otępienne.

Czy epilepsja jest chorobą uleczalną?

Około 70-75% pacjentów z epilepsją może być dobrze lub bardzo dobrze leczonych. W niektórych przypadkach osiąga się stan wyleczenia lub zaleczenia.

Czy istnieją jakieś inne czynniki ryzyka dla padaczki?

Niektóre z nich to historie rodzinne padaczki, urazy głowy, infekcje mózgu, wrodzone wady mózgu, zaburzenia genetyczne i nieprawidłowości w rozwoju mózgu.

Czy istnieją jakieś metody zapobiegania napadom padaczkowym?

Leki przeciwpadaczkowe, unikanie wyzwalaczy i w niektórych przypadkach operacja mózgu to metody zapobiegania napadom padaczkowym. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Czy dieta może wpływać na ryzyko padaczki?

Tak, dieta może mieć wpływ na ryzyko padaczki dlatego zalecana jest dieta ketogenna [dieta bogatotłuszczowa i ubogowęglowodanowa, która naśladuje stan głodówki-red.] lub inne diety.

materiał przygotowany przez Asię i Roksanę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *