STYL ŻYCIA: Dzień osób palących fajki – Magna Masuria

STYL ŻYCIA: Dzień osób palących fajki

0

Cygara, papierosy a teraz coraz popularniejsze e-papierosy. Społeczeństwa od dziesiątek lat uzależnione są od nikotyny. Jaki jest fenomen tej używki?

Papierosy i wszelkiego rodzaju inne wyroby tytoniowe zawierają w sobie nikotynę. Ten związek chemiczny jest wysoce uzależniający i na krótką metę działa odstresowująco, przez co wielu ludzi decyduje się go spróbować. I choć w teorii te wyroby dostępne są od 18. roku życia, coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się widok młodzieży szkolnej, która wychodzi na przerwie „na szluga” lub „na buszka”. Młodzież sięga częściej po e-papierosy, które kuszą swoimi owocowymi smakami. Na przestrzeni ostatnich lat, widzimy coraz większą fascynację tzw. jednorazówkami, czyli e-papierosami, które zawierają określoną ilość „buchów”.

Wróćmy nieco wstecz. Czasy PRL-U to nic innego jak czasy świetności zwykłego papierosa. Ludzie palili wszędzie, w domach, w pracy (tak, nawet w szpitalach) czy w knajpach. Zajrzyjmy nieco w skład takiego klasycznego papierosa. W takim papierosie znajduje się ponad 5000 substancji, są to po za wyżej wymienioną już nikotyna, między innymi: aceton będący rozpuszczalnikiem, polon-210, czyli pierwiastek promieniotwórczy, DDT – silna trucizna insektobójcza, a także cyjanowodór, butan, fenol, tlenek węgla, naftyloamina i wiele wiele innych.

Można by rzec, że ludzie trują się na własne życzenie. Jednak nikotyna ma to do siebie, że bardzo szybko zaczyna uzależniać. Tak naprawdę człowiek nie uzależnia się od niej samej w sobie, lecz od uczucia towarzyszącemu paleniu – uczucia odstresowania. Uzależnienie często zaczyna się już w wieku nastoletnim, gdy jesteśmy na etapie próbowania, a także szukania swojego miejsca w społeczeństwie. Wielu młodych zaczyna palić, wzorując się na tej grupce super popularnych, zabiegając o ich akceptację i uwagę lub poprzez zbyt duży stres związany np. ze szkołą czy trudną sytuacją w domu. I w ten sposób rozpoczynają domino uzależnienia, z którego potem jest bardzo ciężko wyjść.

Dzień osób palących fajkę świętem? Otóż tak i obchodzimy je właśnie dzisiaj. To święto powstało w 2008 roku a jego oryginalna nazwa to International Pipe Smoking Day. Pomysłodawcą był The Vancouver Pipe Club.

Autor: Iza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *