Właściciele garaży nie muszą płacić dodatkowych opłat za śmieci – Magna Masuria

Właściciele garaży nie muszą płacić dodatkowych opłat za śmieci

25

Do 31 stycznia 2021 roku właściciele garaży według komunikatów z Urzędu Miasta w Kętrzynie i jednostek podległych Urzędowi są zobowiązani do podpisania dodatkowych umów na wywóz odpadów komunalnych, co wiąże się z dodatkowymi opłatami, a za ich uregulowaniem kryją się tajemniczy samorządowcy. Tym razem nikt nie chce przyznać się do odpowiedzialności wprowadzenia tych zmian. Jedynie w sprzyjających mediach pojawia się informacja, że tego wymaga Ustawa. Jaka ustawa? Niestety w przynależnych mediach jak i tajemniczy samorządowcy nie mówią, w której ustawie to znaleźli.

Problemowi wychodzimy naprzeciw i pomożemy zarówno anonimowym samorządowcom jak i właścicielom garaży uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów. Przepisy o zawieraniu umów pomiędzy właścicielami garaży wolnostojących, a podmiotami zajmującymi się odbiorem odpadów komunalnych w skrócie reguluje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciel garażu wolnostojącego, który wykorzystuje garaż jedynie do przechowywania w nim samochodu, powinien napisać oświadczenie do Urzędu Miasta, że nie prowadzi w nim żadnej działalności, z którą nie wiąże się wytwarzanie odpadów, to nie musi mieć podpisanej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne.

Burmistrz ma prawo odwołać się od oświadczenia i przeprowadzić odpowiednia kontrolę. Czy to zrobi? Nie wiadomo – już raz wysyłał straż miejską do pewnej redakcji szukać śmieci. Jeżeli kontrola wykaże, że w garażu jest prowadzona jakaś dodatkowa działalność właściciel winien wtedy podpisać taka umowę z podmiotem odbierającym odpady komunalne.

Teraz nasuwa się pytanie, dlaczego odpowiedziano, że właściciele garaży wolno stojących muszą płacić? Czy jest to szukanie pieniędzy na pokrycie dziury w budżecie miasta? Czy jest tego inny powód? Czy może brak kompetencji ze strony tych anonimowych samorządowców? Mamy nadzieję, ze rozwialiśmy wątpliwości zarówno u samorządowców jak i właścicieli garaży wolno stojących.

25 thoughts on “Właściciele garaży nie muszą płacić dodatkowych opłat za śmieci

 1. BURMISTRZ MIASTA KĘTRZYNA

  W odpowiedzi na wezwanie zawarte w piśmie z dnia 07 grudnia 2020 r., znak: BKO.6232.82.15/2020 (doręczone w dniu 17.12.2020 r.), oświadczam co następuje:

  1) treść powołanych przepisów w otrzymanym od Pana piśmie wcale nie daje podstawy Organowi do nakazania w moim stanie faktycznym do zawarcia przeze mnie umowy z podmiotami wymienionymi w przepisie art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku (dalej: u.u.c.p.g.),
  2) aby taki nakaz był uzasadniony na terenie tej nieruchomości winny powstawać odpady komunalne,
  3) takie odpady w przypadku garażowania samochodu w tego rodzaju budynku bez prowadzenia w nim innej działalności nie są wytwarzane,
  4) nie ma więc potrzeby wyposażania takich nieruchomości w stosowne pojemniki do zbierania odpadów, bo takich odpadów nie ma,
  5) jeżeli nie ma odpadów, to nie ma potrzeby ich pozbywania się i zawierania umów z podmiotami wymienionymi w przepisie art. 6 ust 1 pkt 2 u.u.c.p.g.
  6) Organ, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy wcześniej powołanej ustawy, tj. art. 9u ust. 1, art. 6 ust. 7 i art. 5 ust. 7, ma stosowne środki prawne aby zweryfikować prawdziwość złożonego oświadczenia, i w zależności od wyniku tego sprawdzenia, podjąć stosowną decyzję w tej sprawie.

  W związku z powyższym informuję Pana, iż nie będę zawierał żadnej umowy z podmiotami uprawnionymi do odbioru odpadów komunalnych, do czego pismem z dnia 07. grudnia 2020 r., Organ mnie zobowiązuje.

  1. A może jeszcze jeden przykład ucisku:Jeżeli płacisz :dużo za energię elektryczną i nie zawierałeś oszukańczych w nazwie umów -na tańszy prąd – z firmami telefonii komórkowej i operatorów TV to sprawdz :::dot. ENERGA-OBRÓT s a. w jakiej taryfie jesteś rozliczany .Powinno być ;taryfa G 11 .Ale nagminnie zmieniane są umowy na taryfę G 11 K /Kompleksowa / i ta taryfa jest cenowo bardzo niekorzystna dla odbiorcy prądu . Część odbiorców nierozważnie podpisało tą umowę kompleksową ,która tak jest celowo zagmatwana ,aby nie zauważyć celowej podwyżki energii. Wzrost ceny na fakturze taryfy G 11 K to dodatkowo opłata handlowa 20 zł /a 2 m-ce brutto/ponadto cena netto energii całodobowej jest wyższa 0,3602 zł /1 kWh . gdy w taryfie podstawowej G 11 to 0,2902 zł/kWh .Przykład mój : mam 2 liczniki i w taryfie G 11 1kWh to o,73 zł zaś w taryfie G11 K to już 1,58 zł/kWh . RÓŻNICA podwójna z hakiem .Aby obliczyć ile kosztuje Twoja 1 kWh to kwotę do zapłaty podziel przez ilość użytej w tym okresie energii kWh /.TABELKA obok kwoty do zapłaty/ .Warunek prawidłowego obliczenia gdy nie ma żadnych zaległości poprzedniego okresu . Takie ceny były do 31.12. 2020 r Po 1.01. 2021 r te ceny uległy podwyżce .Z tym wiążą się też pozostałe ceny składowe za dystrybucję energii .Zapewnienie pajaca od kurdupla że energia nie podrożeje to bzdura w wykonaniu nie/rządu PIS ,Morawiecki ŁŻE . Jak zawsze . Ale wyznawcom PIS-u nie wolno narzekać , Płacić i płakać nad swoją głupotą przy wyborach ,bo w lokalu wyborczym trzeba użyć mózgu a nie słuchać nakazu księdza .AMEN…!

 2. Za wprowadzeniem tych uregulowaniem nie kryją się tajemniczy samorządowcy tylko jeden znany chciwy samorządowiec przedsiebiorczy któremu w to graj jak właściciele garażu postraszeni zapisem ustawy podpiszą z nim umowę. Nie ma takiego obowiązku jeśli garaż nie jest punktem wytwarzania odpadów. Ciekawe czy ów przedsiębiorca opłaca za odpady z każdego punktu prowadzonej działalności? Nie dajmy sie zwariować

 3. Kolejny raz świetna robota Redaktora, brawo! Pan Marek Kaliński urzędnik, odpowiedzialny do kontaktu w sprawie śmieci z garaży, wymieniony w piśmie, które otrzymali mieszkańcy miasta Ketrzyn, twierdzi, że sprawę podjęto na wniosek radnych.

  1. Bo to rada jest władza uchwalodawcza A burmistrz wykonawczą. Jak doradza tak trzeba się potem tłumaczyć no ale patrząc po rozwiniętych radnych z przewodniczącym na czele to czego można od nich oczekiwać? Sami ich wybraliśmy.

  2. Czy wszyscy mieszkańcy płacą za śmieci i mają podPISane deklaracje ? Oto nie bo U M nie umie tego dokonać i płacą tylko głupi i naiwni , a cwaniacy za przyzwoleniem urzędasów nic z tym nie robią .Na jednej sesji rady miasta padła liczba ok.6 tyś brakujących deklaracji .Wielka kpina z ludzi uczciwych , który płacą za cwaniaków .Lokatorzy z wynajmowanych mieszkań nie płacą i nie segregują ,bo właściciele świadomie nie zgłaszają aby zarobić jak najwięcej .To samo nie zgłaszają umów najmu do celów podatkowych .Administracje wiedzą o wszystkim , ale po co szukać sobie roboty . Mieszkańcy też pobierają renty , emerytury , zasiłki ect….Najlepiej to od wypłaty do wypłaty .Dziurawe przePISy a jeszcze dziurawsze zarządzanie a szuka się gdzie może i podwójnie chce się obciążać jednego mieszkańca i dom i garaż .P A R A N O J A nieudolnych władz .Dziwne myślenie kto produkuje śmieci mieszkaniec czy mieszkanie to samo garaż czy właściciel garażu . A może w mieszkaniach to płacić od ilości pomieszczeń /np; kuchnia + 3 x pokoje + VC = 5 umów na śmieci .Ten kto wypocił te brednie to niech puknie się i nie będzie bezimienny i się ujawni .A rada miasta to ogół przeterminowanych i zasiedziałych bezmózgowców .Za wysokie mają diety i aby przesiedzieć kadencję a kasa leci .Wyborcy wyciągajcie wnioski bo przed wyborami będą mile gadać aby na nich / nie / głosować .A radny Władek Zar….to żyje i czemu się nigdy nie odzywa .Karierowicz i amator kasy .

  1. Wprowadzana propozycja opłat za śmieci dla użytkowników garaży to nic innego jak szukanie sponsorów budowy drogi w Małej Nowej Wsi .Po cichutku temat nabiera rozmachu , aby była okazja by to mieszkańcy w cenie śmieci pokryli koszty budowy tej drogi .Komunalnik niech się zajmuje do czego był powołany ,a nie budowaniem dróg .Jeżeli w firmie Komunalnik są rezerwy kadrowe to proponuję P. Burmistrzu utworzenie spółki miejsko- gminnej i przesunięcie nadwyżki kadrowej z Komunalnika + może inne spółki też mają rezerwy kadrowe do zasilenia nowej spółki .Rada miasta i Pan krytykowaliście działania b.poprzednika Hećmanka za lewe działania spółek : Dworzec kolejowy -KOMEC ,/finansowany z podwyżek cen za wodę / udział w budowie stadionu ,ośrodka w Przystani i innych FUCH obciążając bezpośrednio ceny śmieci /komunalnik / ceny wody – wszystkich mieszkańców WODOCIĄGI / ,ceny ogrzewania mieszkań i podgrzania wody mieszkańców z tego korzystających / KOMEC / Dobrze że KTBS nie finansował lewych zadań , bo nie ma kadry pracowników fizycznych a kadra gryzipiórków do niczego nie jest przydatna .W wiadomościach lokalnych nr 1 brak ważnego szczegółu kto pokryje pozostałą kwotę 87 241,05 zł /po dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych , i czy nie obciążeni zostaną bezpośrednio mieszkańcy .W tych wiadomościach lokalnych więcej szczegółów a nie tylko ogólne tematy a reszta to polot do domysłów .Czy ta brakująca kwota z budowy drogi nie będzie pretekstem do wprowadzenia następnej podwyżki cen za śmieci a może przydałaby się nawet obniżka .

 4. Coraz więcej przesłanek wskazuje, że Ryszarda Henryka Niedziółkę trzeba odwołać ze stanowiska Burmistrza Kętrzyna w drodze referendum i to czym prędzej.

  1. Szanuj Burmistrza swego ,bo będziesz miał gorszego . Przykład ciekawy ze starostwa /ubiegłej kadencji /Pani radna z Garbna agitująca pozostałych radnych/w starostwie /za odwołaniem P R.Niedziółki /utraciła zaufanie wyborców z okolicy Garbna i już więcej nie zagrzała fotela radnej i ma teraz duuużo czasu na przemyślenie swojego działania ,bo na nic pozytywnego nie było ją stać ,

 5. ŻE ODWOŁAĆ NIEDZIÓŁKĘ TO BYŁO JUŻ WIADOME PO RZĄDACH W STAROSTWIE POWIATOWYM, DLATEGO POGONILI Z POWIATU.

 6. Może niech szefowa od spraw komunalnych i w Urzędzie i prezes komunalniaka wyjasnia dlaczego takie głupoty doradzają burmistrzowi….. Skąd ten pomysl i gdzie to w ustawie bo za diabła nie mogę się doczytać……

  1. Chciała zabłysnąć to błyszczy. Pomysł bez planu bez wiedzy więc i bez sensu. Jak to miałoby wyglądać? Jak 20 garazy to 80 kubków indywidualnych do segregacji lub 20 bez segregacji? Hahaha A potem podatek od najmu placu pod tymi kublami?

  2. A burmistrz ma swój rozum, czy nie ma? Niech sie pozbedzie przepłacanych doradców i sam zacznie podejmować decyzje. Jego wybraliśmy i jego rozliczymy.

   1. Zaprawdę , zaprawdę powiadam wam słuszne to i sprawiedliwe .A to jest przejawem przerostu urzędasów i wykształciuchów po byle jakich niby- uczelniach , którzy chcą być zauważeni i próbują zabłysnąć jak neon w kiblu , podejmując temat nie mając odrobiny wiedzy , aby zarobić na swoje pobory .P. Burmistrzu proszę o rozpoznanie tematu- od roku 1990 jak wzrastało zatrudnienie w U. M .Kętrzyn .Czy ten wzrost cykliczny był potrzebny i jak obciążał fundusz płac .Nareszcie w KTBS powiało czymś pozytywnym po odejściu statysty- pajaca PREZESA , którym kierowała b.Pani prokurwent / obecnie gł. księgowa / .B.Prezes był zawsze nieuchwytny bo sprawiał wrażenie mocno zapracowanego – co mijało się z prawdą .Z nadgorliwością unikał kontaktów osobistych z mieszkańcami .Zwalał na kornego-virusa i aby nie wysłuchać interesanta ,zapominając że to są płatnicy na jego pobory to właściciele lokali wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez KTBS .

    1. P. Burmistrzu na prezesa KTBS tylko ktoś z zewnątrz i doradcą nie może być obecna gł.księgowa /bo pod jej dyrygenturą nic się nie zmieni ./Zmienia umowy na zarządzanie i na sprzątanie tworząc gmatwaninę nie istotnych zapisów ,aby nie dojrzeć niekorzystnych zmian dla właścicieli lokali a cel to utajnione podwyżki .W KTBS potrzeba dużych zmian np.sposób i cel przebiegu zebrań rocznych bo obecnie to podpisywanie pism ,które wymyśli p.administratorka .Pisma bez możliwości zapoznania się wcześniej ,przykryte innym pismem i stała formułka : tu proszę podpisać ! Kwoty zaliczek na zarządzanie i fundusz remontowy ustala sama bez konsultacji z zarządem wspólnoty .Co ważniejsze to czy ta pani ma kwalifikacje do zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi ,bo mam wielkie wątpliwości i nie tylko ja .

 7. Uważam, że garażowicze powinni płacić za wywóz odpadów (choćby symboliczną opłatę) nie podzielam populistycznych wypowiedzi niektórych powyższych postów. Proszę popatrzeć ile śmieci leży za kompleksami garaży Jagieły, Rynkowa, Sikorskiego MASAKRA…. należałoby postawić w tych miejscach po jednym pojemniku każdej frakcji.

  1. Owszem Ci garazowicze którzy wykonuja usługi napraw pojazdów tzw majsterkowicze. Natomiast jeśli leżą śmieci pochodzące z aut na działce należącej do garazowiczów zobowiazac do usunięcia, a za nieskutecznosc obciążyć ich kosztami usunięcia śmieci.

  2. Jestem pewny że zazdrościsz że ktoś ma garaż .Czystość i porządek jak najbardziej T A K , ale to jest tylko kultura osobista użytkownika garażu .Ale stosowanie odpowiedzialności zbiorowej to chamstwo i skur…stwo .Straż miejska odkąd ma samochód służbowy to zaniechała patroli pieszych i może by przyłapali tych co zanieczyszczają teren .Ponadto wstawić w tych miejscach monitoring .Ruszcie głową i do roboty a nie nakazy .Nie będę bawił w nauczyciela i nie chcę się powtarzać ,ale pomysł odpowiedzialności zbiorowej to przejaw nieudolności pomysłodawcy głównego tematu .

 8. Przy takim traktowaniu garażowiczów to opłatę śmieciową powinni ponosić wszyscy posiadacze samochodów. Jeżeli na parkingu poza garażem właściciel samochodu wlewa płyn do spryskiwaczy to także wg tych poglądów wytwarza śmieci. Bo co zrobi z opakowaniem po płynie? Gdzie i w jaki sposób go zutylizuje ? W taki sam sposób jak właściciel garażu. Wyrzuci do pojemnika na plastik.To dlaczego tylko ten drugi ma płacić ?

  1. A może nowy komendant straży miejskiej wymusi na podwładnych zwrócenie uwagi na psiarzy nie sprzątających po swoich psach odchodów i wypuszczających grozne psy luzem / dla drwiny trzymając smycz w kieszeni /.Sterty gówna będzie widać po stopnieniu śniegu .Będzie może reakcja gdy luzny pies pogryzie jakiego prominenta lub z jego rodziny .Czekam ! Apel do P.Burmistrza zniesienie podatku od psów to wielka kpina i utrata kwot podatku i utrata zaufania i głosów w następnych wyborach …Zapamiętajmy tą nieprzemyślaną decyzję przy wyborach .

 9. Witam. Chciałbym zainteresowć Was sprawą dotyczącą użytkowników garaże w moim mieście, Kętrzyn. Otóż ostatnio do tychże użytkowników przychodzą pisma z nakazem zawierania umów na wywożenie odpadów komunalnych z garaży. Wszystko by było w porządku gdyby nie to, że niektórzy użytkownicy garaży deklarują, że nie wytwarzają żadnych odpadów a mimo to nakazuje im się zawierać te umowy. Powołują się urzędnicy na ustawę z dnia 13 września 1996 r.
  Dz. U. z 2020 r. poz.1439, pozwolę sobie na przytoczenie w całości brzmienia w/w art:
  Art. 6i. 1. Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje:
  1) w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec;
  2) w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne;
  3) w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, i innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości.
  Garaży obowiązywałby punkt 2 w/w artykułu, i moim zdaniem skoro nie produkuję odpadów w żadnym miesiącu to, zgodnie z ustawą powinienem być zwolniony z opłat za wywóz odpadów których nie ma. Ale urzędnik przysyła mi taką odpowiedź, cytuję:
  Nie ma podstaw prawnych, które wskazywałyby na zwolnienie z opłat za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałej nawet jeśli nie są wytwarzane odpady.
  Czyli nakazuje się mi mi zapłacić za coś czego nie ma. Przecież tu brak logiki.
  Jestem ciekawy czy do takich nonsensów dochodzi tylko w Kętrzynie czy jeszcze gdzieś.
  Przekazujcie dalej, może mądry prawnik da jakąś radę co z tym fantem zrobić. A może ja nie mam racji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *