PODSUMOWANIE TYGODNIA: 10-16.08.2020 – Magna Masuria

PODSUMOWANIE TYGODNIA: 10-16.08.2020

2

Witamy ponownie w naszym cotygodniowym formacie „PODSUMOWANIE TYGODNIA”, w poniższym artykule przedstawimy najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w poprzednim tygodniu. Jest to nowy format, który będzie nam towarzyszył w każdy poniedziałek. Poniżej w skrócie przedstawimy każde ważniejsze wydarzenie jakie miało miejsce w Powiecie Kętrzyńskim, niektóre z nich opisaliśmy w szerszych artykułach.

10 SIERPNIA Urząd Miasta w Kętrzynie jak i pozostałe urzędy w Powiecie Kętrzyńskim poinformowały nas o ograniczeniu przyjmowania interesantów. Powodem jest narastająca ilość zakażeń koronawirusem. Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do zapoznania się z RAPORT KORONAWIRUS, który pojawia się w każdy piątek.

14-15 SIERPNIA lokalne drużyny piłkarskie rozegrały kolejną kolejkę piłkarską. Tym razem na boisku nie zobaczyliśmy Orląt Reszel, których mecz został odwołany przez sytuację epidemiologiczną w Bartoszycach. Pozostałe wyniki spotkań mogą państwo przeczytać w PIŁKARSKIM WEEKENDZIE.

15 SIERPNIA odbyły się obchody 100 rocznicy bitwy warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”, o szczegółach obchodów oraz samej bitwie mogą państwo przeczytać klikając tutaj.

Serdecznie zapraszamy również do TEMATU TYGODNIA: Co ukrywa Dyrektor Prokop?

Również serdecznie zapraszamy do sprawdzania pozostałych działów systematycznie tworzonych na naszej stronie:

1. Kultura w dłoni – gdzie mogą Państwo przeczytać recenzje książek, gier, komiksów, filmów i seriali,
2. Nasza Mała Ojczyzna – gdzie odwiedzamy różne ciekawe miejsca na terenie Mazur, a szczególnie w okręgu Wielkich Jezior Mazurskich
3. LifeStyle – gdzie dietetyk kliniczny Joanna Bazydło prezentuje nam różnego rodzaju zagadnienia dietetyczne.

2 thoughts on “PODSUMOWANIE TYGODNIA: 10-16.08.2020

 1. 15 sierpnia – polskie bociany „dały nogę” do ciepłych krajów. Na lokalnych sejmikach ustaliły, że to już koniec obcowania z polską demokracją w tym sezonie. Zostały jeszcze pojedyncze słabe lub chore osobniki.

 2. Proszę o zajęcie się tym tematem. O szkodliwości takiego postępowania wiedzą prawie wszyscy, ale nikt na poważnie nie chce zając się tym problemem. Temperatura prawie 30 stopni, duchota niemożliwa, koronawirus i konieczność wdychania tej trucizny. Tylko tak postępują idioci a nie działkowcy. poniżej przedruk ze strony PZD z 2018 r. przedstawiający prawne aspekty tej niedozwolonej działalności.
  Działkowcy walczą o swoje prawa
  Nie pal na działce! – 17.10.2018

  Jesień wiąże się z wytężoną pracą w ogrodach, zbieraniem plonów i przygotowaniem roślinności do spoczynku zimowego. Niestety prócz zapachu uschniętych liści w niektórych miejscach pojawia się swąd spalenizny. Mimo prowadzonych działań edukacyjnych oraz zakazów, wciąż zdarzają się przypadki spalania odpadów komunalnych w ogrodach. Dlaczego te praktyki są zabronione i jak możemy walczyć z tym nielegalnym procederem?

  Do Krajowej Rady PZD co roku jesienią docierają skargi od osób, które skarżą się na sąsiadów palących obcięte gałęzie i suche liście. Również media nagłaśniają problem zadymienia ROD i osiedli zlokalizowanych wokół nich.

  Od wielu lat głośno mówi się o szkodliwości tych działań. Wystarczy wspomnieć, że podczas spalania odpadów do powietrza przedostają się związki chemiczne, które są szkodliwe dla zdrowia i negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Ponadto zadymienie stwarza realne zagrożenie dla kierowców poruszających się pobliskimi drogami, a ogień szybko rozprzestrzenia się i stanowi zagrożenie pożarowe.
  Całkowity zakaz
  Mając na uwadze powyższe, polski Związek Działkowców wprowadził całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych na trenie ROD (Regulamin ROD, § 68 pkt 5). Jednak warto pamiętać, że osoby, które zdecydują się na ten krok łamią także inne prawa.

  – Warto zwrócić uwagę, że zakaz spalania wynika również z prawa powszechnie obowiązującego oraz prawa miejscowego, zwłaszcza z regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach oraz coraz częstszych uchwał rad gmin miast wydawanych na podstawie ustawy tzw. antysmogowej – mówi Monika Pilzak z Biura Prawnego PZD

  Co grozi za palenie odpadów na działkach?
  – Regulamin o ROD nie wprowadza kar porządkowych za spalanie odpadów i resztek roślinnych na terenie ROD. Jednak uporczywe spalanie śmieci na terenach ROD, mimo upomnienia może być podstawą wypowiedzenia przez stowarzyszenie ogrodowe umowy dzierżawy działkowej (art. 36 ust. 3 pkt. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych) – przypomina Monika Pilzak.
  Ponadto takiemu działkowcowi grożą inne kary, wynikające m.in. z ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach (art. 10 ust. 2a), ustawy o odpadach (art. 191), a także Kodeksu wykroczeń (art. 82 § 1 pkt. 1 oraz art. 51 § 1) i Kodeksu cywilnego (art. 144). Za nielegalne spalanie odpadów może zostać nałożona kara grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł, nagana, a w niektórych przypadkach sąd może zdecydować o ograniczeniu wolności.

  Dlatego kolejny już raz apelujemy do działkowców i jednocześnie przypominamy, że palenie uschniętych roślin, gałęzi, a także wszelkich innych odpadów jest na terenie ROD całkowicie zabronione. Odpady należy zawsze wyrzucać do pojemników na śmieci, z zachowaniem obowiązujących zasad dotyczących segregacji.
  Przypadki spalania odpadów można zgłaszać do Straży Miejskiej.
  KGK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *